Ana Sayfa Haberler ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi’nde, Hız Kesmeden Devam Ediyor

ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi’nde, Hız Kesmeden Devam Ediyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 3 Haziran’da yayınladığı basın bülteniyle, Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyaçlarını karşılama yönünde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Bu maksatla yürütülmekte olan Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (UMBHFSS) Projesi ile ilgili son gelişme, 30 Mayıs tarihinde, Ankara’da üst düzey katılımcılarla birlikte icra edilen bir toplantı oldu.

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (UMBHFSS) Projesi, SSM tarafından belirlenmiş olan milli geliştirme modelini destekleyecek ve aşamalı olarak gerçekleştirilecek program modeli çerçevesinde yürütülüyor.

Projenin bir aşaması olarak ASELSAN, ROKETSAN ve EUROSAM, 14 Temmuz 2017’de, uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi geliştirilmesi kapsamında olası iş birliği modellerinin belirlenmesiyle ilgili çalışmak üzere bir niyet beyan imzalamışlardı. 8-9 Kasım 2017 tarihli NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda da bu Proje kapsamında Türkiye, Fransa ve İtalya savunma bakanları arasında bir niyet beyanı imzalamıştı.

SSM ile proje ortakları arasında, UMBHFSS Projesi Kavram Tanımlama Çalışması ise 5 Ocak tarihinde imzalanan sözleşme ile başladı. Bu kapsamında proje ortakları, EUROSAM’ın geliştirdiği SAMP-T hava savunma sisteminden daha gelişmiş bir sistem üzerinde birlikte çalışıyorlar. Kavram Tanımlama Çalışması’nın 2019 yılı sonunda SSM’ye sunulması bekleniyor.

 1,661 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.