Ana Sayfa Haberler ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Cumhurbaşkanlığı Bünyesinde Kurul Üyesi Oldu

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Cumhurbaşkanlığı Bünyesinde Kurul Üyesi Oldu

ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Teknolojileri Politikaları Kurulu Üyesi olarak atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 2018/196 sayılı karar ile Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları’na yapılan atamalar, Resmi Gazete’nin, 9 Ekim tarihli 30560’ıncı sayısında yer aldı.

1965 yılında doğan Prof. Dr. Mehmet Çelik, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında lisans, 1991 yılında yüksek lisans ve 1997 yılında doktora derecesini aldı. 1989- 1997 yılları arasında aynı bölümde Mekanik anabilim dalında Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1995-1996 yıllarında ABD Ohio State Üniversitesi’nde, ziyaretçi bilim adamı olarak araştırmalarda bulundu.

1998-2010 yılları arası ASELSAN ​Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı​’nda Kıdemli Tasarım Lideri ve Mekanik Analiz-Test Birimi yöneticisi olarak görev yapan Prof. Dr. Çelik, 2003 yılında Mekanik anabilim dalında doçentlik unvanını aldı. 2003-2013 yılları arasında NATO-RTO kapsamında “Applied Vehicle Technology” ve “Sensors and Electronics Technology” çalışma gruplarında kurul üyesi olarak görev aldı.

Prof. Dr. Çelik, 2010 yılında, KTO Karatay Üniversitesi’ne Profesör olarak atandıktan sonra, Mekatronik ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı, Bologna Eşgüdüm Komisyon Başkanı, Dekan Yardımcısı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Vekili olarak görev yaptı. Ayrıca, “KOSGEB Araştırma-Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı” kapsamında, Proje Değerlendirme Kurulu Üyeliği, Akademik Jüri Üyelikleri, TÜBİTAK projelerinde ve kongrelerde de hakemlik görevleri üstlendi.

2012-2015 yılları arasında, ASELSAN Mikroelektronik, Güdüm Elektro-Optik Sektör Başkanlığında, Eğitim ve Teknik Danışmanlık ve Proje Teknik Yöneticiliği görevini yapan Prof. Dr. Çelik, 2013-2015 yılları arasında, TÜBİTAK-TEYDEB, USETEG Ulaştırma, Savunma, Enerji ve Tekstil Teknolojileri Grubu Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev aldı. Nisan–Haziran 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK Başkan Vekilliği, Şubat 2015-2017 tarihleri arasında TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği, Başkan Yardımcılığı ve YÖK Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. KTO Karatay Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde, öğretim üyesi olarak görevine devam etmekte olan Prof. Dr. Çelik, TÜBA-Türkiye Bilimler Akademisi’nin de Asli Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Şubat-Nisan 2017 tarihleri arasında, ASELSAN Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Çelik, ASELSAN Akademi Kurulu Başkanlığı, Savunma Sanayi Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte, Nisan 2017 tarihinden itibaren, ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 15 Temmuz’da, Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Çelik, İngilizce biliyor.

MSI Dergisi olarak Prof. Dr. Mehmet Çelik’e, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 4,494 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.