Ana Sayfa Haberler ASELSAN GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, MİLGEM’e Entegre Edildi

ASELSAN GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, MİLGEM’e Entegre Edildi

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi’nin, fabrika kabul testlerini tamamlamasının ardından, MİLGEM 5 Gemisine entegre edildiği, 13 Mayıs tarihinde, ASELSAN tarafından açıklandı. Anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi yakın hava savunmasını sağlayacak GÖKDENİZ, ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat kullanıyor. Hassas zaman programlı tapa sayesinde hedef önünde paralanarak yoğun bir parçacık bulutu oluşturan ATOM mühimmatı, küçük ve hızlı hava hedeflerine karşı etkili bir çözüm oluşturuyor.

GÖKDENİZ’in dünyadaki diğer muadil sistemlerden daha üstün olduğunu beyan eden ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemi olarak öne çıkıyor.  ASELSAN’ın geliştirdiği 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte yüksek etkili menzile sahip olan sistem, parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlıyor” diye konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.