Ana Sayfa Haberler ASELSAN Hisseleri, İkincil Halka Arzın Ardından, Yeniden İşlem Görmeye Başladı

ASELSAN Hisseleri, İkincil Halka Arzın Ardından, Yeniden İşlem Görmeye Başladı

ASELSAN hisseleri, 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerindeki talep toplama döneminin ardından tamamlanan ikincil halka arz sonrası, Borsa İstanbul’da yeniden işlem görmeye başladı.

ASELSAN hisselerinin borsada işlem görmeye başlaması nedeniyle, Borsa İstanbul’da bir tören düzenlendi.

ASELSAN, 7 Haziran’da yayınladığı basın bülteniyle, törene; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul Genel Müdürü Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya ve ikincil halka arza aracılık eden konsorsiyumun temsilcilerinin katıldığını bildirdi.

Törende konuşan Prof. Dr. Görgün, “ASELSAN Türkiye’nin ortak değeridir” diyerek sözlerine başladı. Özellikle bireysel yatırımcıların gösterdiği olağanüstü ilgiye dikkat çeken Prof. Dr. Görgün şunları belirtti: “64 binin üzerinde yatırımcının beklenenin çok üzerinde bir taleple katıldığı ikincil halka arzda, milletin hayali olduğumuzu bir kez daha gösteren, Türkiye’ye güvenen, ASELSAN’a inanan ve güç katan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Öğrencilik yıllarından itibaren, ASELSAN’ı daima ilgi, hayranlık ve gururla izlediğini ifade eden Prof. Dr. Görgün, konuşmasına şöyle devam etti: “ASELSAN, kurulmuş olduğu 1975 yılından bu yana savunma ve havacılık sanayisi alanında, Türk mühendisliğinin gururu oldu. Teknolojimizin savunma sanayi dışında kullanımı için ulaşım, enerji, güvenlik ve sağlık elektroniği alanında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin teknolojik dışa bağımlılığını, savunma ve havacılık sanayisi dışında da en aza indirmek gayesiyle, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesini sağlayarak ülkenin cari açık sorununun azaltılmasında katkı sağlıyoruz ve şu andaki katkımızı çok daha yüksek seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. 2017 yılsonu itibarıyla net karını 1 milyar 388 milyon liraya ulaştıran ASELSAN’ın 2018 Mart sonu itibarıyla 2022 yılına kadar imzalanmış 7 milyar 500 milyon dolar tutarında sözleşmesi bulunuyor. 2017 Yılında 784 milyon lira ihracat gerçekleştirdik ve çok kısa bir süre içinde çok daha yüksek rakamlara ulaşabileceğimize inanıyoruz. Gelecek 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Cirosunun %7’sini Ar-Ge’ye ayıran ASELSAN’ın, en yüksek Ar-Ge harcaması yapan Türk şirketi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Görgün, halka arzdan sağlanan geliri; yüksek yerli teknoloji, Ar-Ge, yapay zekâ, yurt içi ve yurt dışı yeni yatırımlarda, şirket satın alımlarında ve işletme sermayesine katkı olarak değerlendireceklerini kaydetti.

 906 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.