Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan 2021’de İhracat Atağı

ASELSAN’dan 2021’de İhracat Atağı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün

ASELSAN, 2021 yılı sonuna kadar, toplam değeri 500 milyon doları bulan ihracat sözleşmeleri imzalayarak, bu konuda kendi rekorunu kırmayı hedefliyor.

ASELSAN’ın Gölbaşı yerleşkesinde 14 Eylül’de düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya gelen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, firma ile ilgili yakın zamandaki gelişmelerine ilişkin bilgiler verdi ve soruları yanıtladı. 2020 boyunca toplam değeri 456 milyon doları bulan ihracat sözleşmesi imzalayarak bir rekor kırdıklarını belirten Prof. Dr. Görgün, 2021’de ise 500 milyon dolarlık sözleşmeler ile bu rekoru tekrar kırmayı hedeflerini söyledi.

ASELSAN İş Geliştirme ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Osman Devrim Fidancı

Prof. Dr. Görgün ve sonrasında ASELSAN İş Geliştirme ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Osman Devrim Fidancı, ASELSAN’ın 2020 ve 2021 yıllarında imzaladığı ihracat sözleşmelerinden de bahsetti. Öne çıkan gelişmeler, şöyle sıralandı:

  • ASELSAN son dönemde, yurt dışındaki bir son kullanıcıya teslim edilmek üzere, dost düşman tanıma sistemlerinin satışını gerçekleştirdi. Bu sistemler, Baykar’ın ürünleri ile birlikte, NATO üyesi Avrupalı bir ülkede kullanılacak. Prof. Dr. Görgün, söz konusu ülkenin ismine ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Bununla birlikte Baykar, NATO üyesi olan Polonya ile BAYRAKTAR TB2 SİHA’ların satışı konusunda 24 Mayıs’ta bir sözleşme imzalamıştı.
  • ASELSAN’ın son dönemde ihracatını gerçekleştirdiği bir diğer ürün GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) oldu. Firma, bu ürün için iki farklı ülke ile anlaşma imzaladı.
CATS
  • Prof. Dr. Görgün ayrıca, iletişim sistemleri konusunda yurt dışında açılan bir ihalede, dünyadaki çok büyük bir üreticiyi açık ara şekilde geride bırakarak önemli bir ihracat başarısının altına imza attıklarını vurguladı.
  • ASELSAN, yazılım tanımlı telsizler konusunda da 2020 ve 2021 yıllarında çeşitli ihracat sözleşmeleri imzaladı.
  • Firma, 2020 yılında, dost ve kardeş bir ülkede, hava savunma sistemlerinde kullanılacak komuta kontrol sistemleri ile ilgili bir proje de üstlendi.
  • Elektronik harp (EH) sistemleri alanında da ihracat çalışmalarını sürdüren ASELSAN, hem taşınabilir tipte hem de gemi ya da uçak gibi platformlara entegre edilebilir tipteki sistemler için yurt dışında sözleşmeler imzaladı. Sözleşmelerin kapsamında hem elektronik taarruz hem de elektronik destek sistemleri yer aldı.
  • ASELSAN ayrıca, şu ana kadar, bir kısmı yurt dışı kullanıcılara olmak üzere toplamda 13 adet CATS elektro-optik görüntüleme ve hedefleme sistemi teslimatı gerçekleştirdi. Bu rakamın yıl sonuna doğru 16’ya ulaşmasını planladıklarını söyleyen Prof. Dr. Görgün, CATS’in yakın zamanda çok yoğun bir şekilde satışını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
GÖKDENİZ

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.