Ana Sayfa Haberler ASELSAN, İlk 6 Aylık Dönemde Kârını Yüzde 42 Arttırdı

ASELSAN, İlk 6 Aylık Dönemde Kârını Yüzde 42 Arttırdı

ASELSAN’ın 2023 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. İlk altı aylık dönemde kârını yüzde 42 arttıran ASELSAN’ın altı aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 büyüyerek 18,1 milyar liraya ulaştı. Şirketin brüt kârı, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 68 seviyesinde artarken; faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62 artış göstererek 4,4 milyar liraya yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 24 olarak gerçekleşti. ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 oranında artarak 5,4 milyar lira seviyesine ulaştı. Şirketin öz kaynaklarının aktife oranı yüzde 51 olarak gerçekleşti. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, şirketin sürdürülebilir büyümesine devam ettiğini vurguladı.

“Katma Değerli İhracat İçin Çalışıyoruz”

ASELSAN’ın ilk yarıyıl finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Akyol, “ASELSAN’ımız yılın ilk altı ayında yeni başarı hikayeleri yazmaya devam etti. Finansal sonuçlara göre 2023 yılının ilk yarısını yüksek bir kârlılık oranı ve başarıyla geride bıraktık. Yeni sözleşmelere de imza attığımız 2023 yılının ilk yarısında ASELSAN’ın bakiye siparişleri 8,4 milyar dolara ulaştı. 2023 yılının ilk altı ayında tedarikçilerimize yaklaşık 17,8 milyar lira ödeme yaptık. 2023 yılının ilk altı ayında 68 adet ürünün millileştirilmesini başarı ile tamamladık. Türkiye’ye askeri teknolojide liderlik ederken, son 5 yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını 738’e çıkardık. Böylece 900 milyon doların üzerindeki bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık.” dedi.

“Daha Fazla Millilik Oranına Ulaşacağız”

Yılın ilk 6 aylık dönemde önemli ihracat sözleşmeleri de imzaladıklarını kaydeden Akyol şunları söyledi: “Söz konusu sözleşmelerin olumlu yansımalarını bundan sonraki dönemlerde göreceğimize inanıyorum. Önümüzdeki dönemde ihracatımızı arttırmak, yüksek teknolojiye odaklanmak ve daha fazla millilik oranına ulaşmak istiyoruz. İstikrarlı büyümemizi devam ettirirken, sürdürülebilirlik konusunda da Türkiye’nin milli gücü olmayı sürdürüyoruz. Sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir teknoloji firması olma vizyonunu benimsiyoruz. Ürettiğimiz ileri teknolojilerle hayatın farklı alanlarında önemli görevler üstlenirken, sürdürülebilirliği de ön plana alıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında kullanıcılarımıza sunduğumuz rekabet gücü yüksek çözümlerle ülkemizin katma değerli ihracat hedeflerine en yüksek girdileri sağlayacağız. Milletimizden aldığımız güçle, çığır açıcı milli projelere imza atmayı sürdüreceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.