Ana Sayfa Haberler ASELSAN KATMER ile Radar, Elektronik Harp ve Uydu Sistemleri Küçülecek

ASELSAN KATMER ile Radar, Elektronik Harp ve Uydu Sistemleri Küçülecek

ASELSAN tarafından geliştirilen ve KATMER (çok KATmanlı Mikrodalga sERamik teknolojisi) adı verilen yöntem sayesinde; daha küçük ve güçlü radar, elektronik harp ve uydu sistemleri üretilebilecek.

ASELSAN, 22 Mayıs’ta yayınladığı basın bülteninde, gelişmeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

  • KATMER teknolojisi, malzemenin iletken hatlar ve geçitlerle işlenerek, tabakalar halinde üst üste dizilmesi ve fırınlanması yöntemi ile katmanlı seramik devre oluşturulması prensibini kullanıyor. Bu teknoloji, geniş bir frekans bandında elektronik kart ve modül yapımında kullanılıyor.
  • KATMER teknolojisi kullanılarak, 30 kata kadar üretilebilen mikrodalga devreler ile oluşturulan mikrodalga modüller, klasik yöntemlerle üretilen modüllere göre çok daha küçük hacme sığdırılabiliyor. Milli ve yerli olarak geliştirilen bu teknik ile uydu ve uzay çalışmalarında büyük avantaj elde ediliyor.
  • İletim hatlarının üçüncü boyuta yerleştirilebilmesi sayesinde, mikrodalga modüller, harici baskı devre kartlarına gerek kalmayacak şekilde tasarlanabilecek. Bu nitelikleriyle KATMER teknolojisi, özellikle çok sayıda mikrodalga modül içeren radar ve elektronik harp sistemlerinin, daha küçük hacimde gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. Yeni teknik, çok fonksiyonlu ve yüksek performanslı askeri ve uzay uygulamalarında etkin bir şekilde kullanılıyor.
  • Dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu bu teknoloji, tamamen ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen süreçler ve bilgi birikimi sonucunda kazanıldı.
  • Bu teknoloji ile kara, hava, deniz ve uzay platformları için geliştirilen radar, elektronik harp ve uydu sistemleri için tasarlanan mikrodalga modüller; sızdırmaz yapıda ve yüksek güvenilirlikle askeri standartlara ve uzay standartlarına uygun olarak çok sayıda üretilebilecek. KATMER devre üretim faaliyetleri, 75 bin m²’si kapalı olmak üzere 350 bin m²’lik alana kurulan ASELSAN’ın Gölbaşı tesislerinde sürdürülüyor.

 1,560 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.