Ana Sayfa Haberler ASELSAN Kıbrıs İleri Teknoloji Araştırma Merkezi, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Yıl Dönümünde Açıldı

ASELSAN Kıbrıs İleri Teknoloji Araştırma Merkezi, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Yıl Dönümünde Açıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Yerleşkesi Kalkanlı Teknoloji Vadisinde (ODTÜ-KALTEV) faaliyetlerini yürütecek olan ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, Kıbrıs Barış Harekâtı‘nın 45’inci yıl dönümü olan 20 Temmuz 2019’da açıldı.

Açılışa, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve birçok davetli katıldı.

ASELSAN’ın rekabet gücünü arttıracak nitelikte öncül araştırma çalışmaları ve akademik faaliyetler gerçekleştirecek ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, biyo-savunma, otonom sistemler, yapay zekâ, algılayıcılar, ileri malzeme gibi alanlarda teknolojiler geliştirmek için çalışma yürütecek.

ASELSAN, çeşitli Ar-Ge ve test çalışmalarını gerçekleştirmek üzere 500 metrekarelik ofis alanında faaliyetlerine başlarken önümüzdeki dönemde bölgedeki yerini daha da genişletmeyi hedefliyor. ASELSAN’ın yapacağı ileri teknoloji araştırma projelerinin yanı sıra rüzgar enerjisinin ada şebekesinde kullanımını sağlayacak teknolojiler de geliştirecek.

Bölgedeki İstihdamı Artıracak

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ASELSAN olarak ODTÜ KALTEV’de faaliyete geçecek olan araştırma merkezimizden son derece kritik kazanımlar sağlayacağımıza inanıyoruz. Bunların başında, ODTÜ KKTC Yerleşkesi’nde birikimi olan öğretim üyeleri ile ortak araştırma geliştirme çalışmaları gerçekleştirmek geliyor. ASELSAN, bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarını uyumlandırarak, ada şebekesinde kullanılabilir hale getirecek mikro şebeke bileşenlerinin geliştirilmesine yönelik bir proje de gerçekleştirecek. Bu sayede adada rüzgâr enerjisi kullanımının da önü açılacak. Öte yandan, ASELSAN da sahip olduğu araştırma potansiyelini Kıbrısa taşıyarak hem oradaki mezun öğrenciler için araştırma yapabilecekleri bir ortam sunacak, hem de mezunlara yeni bir iş kapısı açarak bölgedeki istihdama katkıda bulunacak. ODTÜ-KALTEV’de ofis açan firmalar arasında öncü pozisyonda olan ASELSAN, Türkiye’deki diğer teknoloji firmaları için de örnek teşkil ederek bölgenin bir cazibe merkezi olmasını sağlayacak. En önemlisi de Kıbrıstaki üniversitelerin akademik gücünden faydalanarak hem Kıbrıs, hem de ülkemiz için katma değer yaratacak. Ayrıca, ASELSAN olarak kuruluşumuza vesile olan KKTC ile mevcut manevi ve stratejik bağlarımızı bir araştırma merkezi açarak güçlendirirken, diğer yandan da ülkemizin milli teknoloji sahipliğine katkıda bulunacak olmaktan gurur duyacağız.

 

 1,592 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.