Ana Sayfa Haberler ASELSAN; KKTC, İstanbul ve Konya’da Teknoloji Merkezleri İle Daha da Büyüyecek

ASELSAN; KKTC, İstanbul ve Konya’da Teknoloji Merkezleri İle Daha da Büyüyecek

ASELSAN, Eylül ayında yayınladığı a bülten 3’üncü sayısında, Ankara dışındaki çeşitli yerlerde kurulmakta olan teknoloji merkezleri ile ilgili bir habere yer verdi.

 

Haberde; ASELSAN’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde, Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV)’nde, Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Program Müdürlüğü’nün kurulduğunu duyurdu. ASELSAN Araştırma Merkezi Direktörlüğü altında çalışacak müdürlükte, Ar-Ge ve test çalışmaları yürütülecek.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 2018 yılı sonunda faaliyete geçecek. Bu bölgede ASELSAN için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı. Ayrıca, kampüs arazisi içerisinde HF testlerinin yapılabilmesi için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü tarafından bir arazi tahsis edildi. ASELSAN, KALTEV’de gerçekleştireceği projelerle hem Kıbrıs’ın akademik gücünü kullanacak hem de projelerinde ihtiyaç duyduğu bazı testler için bölgeyi bir test merkezi olarak kullanabilecek. Haberde ayrıca, firmanın, kuruluşuna vesile olan KKTC’ye karşı duyduğu vefa borcunun, KKTC’nin teknoloji gelişimine katkı verilerek ödenmesine çalışılacağı bilgisi yer aldı.

 

 

Teknopark İstanbul’da da hâlihazırda kiralık alanlar ile ağırlıklı olarak deniz sistemleri konusunda faaliyetlerine devam eden ASELSAN, 13.450 metrekarelik kapalı alana sahip bir ASELSAN Binası’nın yapılmasını planlıyor. Bu amaçla, Teknopark İstanbul, ASELSAN’a kendi binasını yapması için bir arazi tahsis etti.

İstanbul Teknopark

 

ASELSAN’ın, İstanbul’da çalışacağı öncelikli alanlar ise şunlar olacak:

• Deniz su üstü ve sualtı projeleri,

• Deniz su üstü ve sualtı elektronik harp projeleri,

• Raylı araç modernizasyonu ve sinyalizasyonu ile sağlık projeleri,

• Deniz elektro-optik sistemler ve insansız araçlar,

• Biyo-savunma ve ileri malzeme teknolojileri.

 

Konya’da Kurulması Planlanan ASELSAN Silah Sistemleri A.Ş.’nin Fabrika Binası

Bu gelişmelere ek olarak ASELSAN, silah sistemlerinin ve yurt içinde üretilemeyen silahların tasarımı ve üretimi konusunda sahip olduğu Ar-Ge kültürü ile Konya Bölgesi’nin silah üretim kabiliyetini bir araya getirmeyi planlıyor. Bunun için de sadece yurt içi pazar değil, yurt dışı pazarlardan da önemli bir pay almayı hedefleyen ASELSAN Silah Sistemleri A.Ş.’nin, Konya’da kurulmasına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu amaçla Konya’da 35.000 metrekare kapalı alana sahip bir fabrika inşa edilecek.

 3,823 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.