Ana Sayfa Arşiv ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.’ye İlk Harç Atıldı

ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.’ye İlk Harç Atıldı

Hedef: ASELSAN’ın Ar-Ge kültürü ile Konya bölgesinin silah üretim yeteneğini ve çevik yaklaşımlarını bir araya getirerek, yurt dışı pazarlardan da önemli pay almak…

ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. tesisleri birinci etabının temeli törenle atıldı.

Silah ve silah sistemleri konusunda öncü rol üstlenecek tesis, Konya Havalimanı yakınındaki 300 bin metrekarelik bir alanda inşa edilecek.

ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. adı altında, 65 milyon dolarlık yatırımla kurulacak fabrikada, uzaktan komutalı silah sistemleri ile halihazırda yurt içinde üretilemeyen silahlar üretilecek.

Temel atma töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Türkiye’de çok sayıda cihaz ve sistem üretilerek ihraç da edildiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

“Çok daha büyük hedeflerimiz var” diyen Şeker, şöyle devam etti:

“Bunun yolu da ülkemizin her köşesindeki altyapı ve insan kaynağını kullanmaktan geçiyor. Bu şirketi bunun için çok büyük bir örnek olarak görüyorum.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, savunma sanayisinde kendi bağımsız sistemlerini geliştirme, yerlileştirme ve millileştirme konularında büyük bir irade ortaya koyduğunu ve hızlı bir ilerleme içine girdiğini söyledi.

“Bu yatırım, savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılması temel hedefiyle birlikte, bölgesel kalkınmanın sağlanması için de önemli bir adım olacaktır” diyen Görgün, şöyle devam etti:

“Bugün burada sadece sistem üretim, test ve entegrasyon faaliyetlerinin yürütüleceği bir tesisin değil, aynı zamanda silah ve silah sistemleri tasarım ve inovasyon merkezi olarak hizmet verecek bir tesisin temelleri atılmış olmaktadır. Bu şirketimiz, aynı zamanda ülkemizin ilk savunma sanayii spin-off (Bölünerek büyüme) şirketi olma özelliğini taşımaktadır.”

Konya Savunma Sanayii A.Ş., ilde faaliyet gösteren 24 firmanın bir araya gelmesiyle kuruldu.

ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.’nin %49 hissesi Konya Savunma Sanayii A.Ş.’ye, %51 hissesi ise ASELSAN’a ait.

ASELSAN, böyle bir ortaklık için Konya’yı seçerken şu hususları göz önüne aldı:

  • Kurumların desteği,
  • Yatırımcıların konuya ilgisi,
  • Üretim alt yapısının mevcudiyeti,
  • Silah sanayi konusundaki deneyimi,
  • Gelişmiş üniversite ve teknoloji geliştirme bölgeleri,
  • Atış ve test alanları,
  • Savunma sanayisinin yerlileştirilmesi konusunda eş güdüm içerisinde yürütülen faaliyetler.

 2,023 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.