Ana Sayfa Arşiv ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müjdesi

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müjdesi

“Türk savunma sanayisi için tarihi bir gün” dersek hiç de abartmış olmayız zira sektörün ihtiyacı olan nitelikli iş gücü artık “çekirdekten” yetiştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ile Türk savunma sanayisinin lokomotif kuruluşu ASELSAN arasında imzalanan iş birliği protokolü, beraberinde adı ASELSAN olacak bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılacağı müjdesini de getirdi.

İmza töreni, ASELSAN’ın stratejik önemdeki “Hacim Kamoy Üretim Holü”nde yapıldı.

Törene katılanlar bir yandan konuşmacıları dinlerken, diğer yandan üretim holündeki ASELSAN üretimi savunma sistemlerinden gözünü alamadı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un törendeki konuşması hem çok önemli hem de çok ilginçti.

“Benim kuşağımı, ‘kendilerini taş devrinde hissedecekleri kadar’ farklı bir gelecek bekliyor” diyen Prof. Dr. Selçuk, bu çağa verilen isimlerden birinin de “Tekillik Çağı” olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ziya Selçuk, bahsettiği çağı şu sözlerle tanımladı:

“Yani dijital olanın, fiziksel olanın ve biyolojik olanın aynı bedende, vücutta olacağı bir çağdan söz ediyoruz. Buradaki makinelerin, aynı zamanda biyolojik olan ve dijital olanı da içine aldığı bir gelecekten söz ediyoruz. Belki 15, 20 sene sonra bu üçünün bir arada olduğu makine, teçhizat ya da aksamları burada görme imkânımız da olacak. Böyle bir geleceğe hazırlanan çocuklarımızın da hak ettiği bazı değerler var ve biz o değerleri vermekle mükellef olan insanlarız çünkü belirli makamlarda oturuyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Selçuk, yeni çağda “takım olma” becerisinin ön planda olacağını da ifade ederek,

“Sadece insanlar arasında bir takım olma değil, kurumlar arasında da bir takım olmaktan çok rahatlıkla söz edilebilir. Bizim ekip olmamız ve bir ekosisteme ortak olarak hizmet etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Selçuk, şöyle devam etti:

“Eğer biz bu ekosistemi kurar ve bir habitat yeşertebilirsek, herkes bulunduğu yerde ürettiği katma değeri geometrik olarak, aritmetik olarak artırmak değil, artık tekillik çağının gerektirdiği üstel bir artışla ortaya koyma zarureti ile karşı karşıya gelecektir çünkü bizim artık bizim aritmetik ya da geometrik artışla, dünyayla rekabet etme ihtimalimiz çok da kalmadı. Yeni teknolojilerin sağladığı imkanlarla, üstel birtakım değişimler, dönüşümler yapmak çok mümkün; o da bu ekosistemi bir araya getirmekle mümkün oluyor.”

Törene katılan konuklardan biri de Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’di.

Prof. Dr. Demir, “öğretmen” konusunun çok kritik olduğuna dikkat çekti.

“Sadece mesleği bilen, alanını çok iyi bilen öğretmenlere değil, aynı zamanda insana yaklaşmayı bilen öğretmenlere ihtiyacımız var” diyen Demir, sektör çalışanlarından öğretmen olarak yararlanılabileceği sinyallerini verdi.

Prof. Dr. İsmail Demir, bu fikrini şu sözlerle ifade etti:

“Biz şirketler olarak, öğretmenlerimize de bu kapının açık olacağını; bir de tersinden, şirket çalışanlarımızdan, gerçekten bu alanda kabiliyeti olan, alanını iyi bilen ve eğitimde istihdam edilebilecek, kısmi zamanlı da olsa, destek personeli olarak da olsa, gönüllü olarak da olsa böyle bir geçişliliğin de gerekli olduğuna inanıyorum. Bir anlamda öncelikle okulların teçhizatının tam yapılması, öğretmenlerin eğitimlerinin gerçekten alandan kopmadan yapılması ve yine şirketlerden, alandan, okullara eğitim verme amaçlı bazı personelin gönderilebilmesi gibi bir zincirin devam ettirilmesi, gerçekten ülkemiz için çok hayırlara vesile olacak adımlardan olacak. Ayrıca bunun bir akademi kavramıyla birleştirilerekten, bizim gündemimizde olan “Savunma Akademi” kavramıyla hem mesleğe yönelik eğitimlerin, hem belirli derinlikte, hizmet içi eğitimler de dâhil olmak üzere, yüksek lisans, doktoraya kadar giden bir zincirin oluşturulmasına önem veriyoruz.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “ASELSAN Akademi modelinin, başarılı bir yöntem olarak Türkiye’ye model olacağını düşünüyorum” dedi.

Törene ev sahipliği yapan ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise bilginin fonksiyonları ve kazanılma biçiminin değiştiğine dikkat çekti.

“Bilimsel ve teknolojik bir nitelik kazanan çağdaş toplum, dünün toplumuna kıyasla yapısal ve fonksiyonel farklılıklar göstermektedir” diyen Prof. Dr. Görgün, tüm bunların eğitimin temel modelini etkilediğini ve eğitimde devrimsel nitelikte değişme ve gelişmelere yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. Görgün şöyle devam etti:

“Bilgi patlaması, bilimsel ve teknolojik alanda kaydedilen hızlı gelişme ve değişimler, hem bireyleri hem de toplumları etkilemekte, onların yaşam biçimlerini ve eğitim ihtiyaçlarını değiştirmektedir. Bu devrim, değer zinciri organizasyonunda kullanılmaya başlanan yeni teknolojileri ve yeni kavramları anlatmak için kullanılıyor. Bilgisayarların internet üzerinden birbirine bağlanarak, akıllı fabrikaların oluşturulması hedefleniyor. Evler, arabalar, hastanelerdeki bilgisayarlar da internet üzerinden birbirleriyle sürekli iletişim içinde insanlara yardımcı oluyor, karar alma süreçlerini kolaylaştırıyor. Bugünlerde sayılarının 15 milyar olduğu tahmin edilen birbirleriyle iletişimdeki cihaz sayısının 2020’de 50 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Bütün bu gelişmelerin bizleri doğrudan ilgilendirmeyeceği ve etkilemeyeceğini düşünmek büyük bir hata olur çünkü geleceğin dünyası bu sanayi anlayışıyla şekilleniyor ve geleceğin kurallarını koyuyor.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, bu stratejik kuruluşun anlayışını ve hedeflerini şu sözlerle ortaya koydu:

“43 yıldır ülkemizin savunmasına ve teknolojik gelişimine katkı sağlayan ASELSAN, yaşattığı ve yarattığı değerlerle yüksek nitelikli iş gücüne ulaşmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. ASELSAN, çalışanlarına kendi sınırlarını zorlayacak görevleri ve sınırlarını aşmalarına olanak sağlayacak gelişim imkanları vadetmektedir. Aslında ASELSAN’da yeni bir yaklaşım getirmeye çalışıyoruz. ASELSAN’da insanı kaynak olarak değil, kıymet olarak değerlendiriyoruz. Kısacası insanı ihtiyaç duyulan ve tüketilen bir anlayıştan; fark edilen, özen gösterilen, geliştirilen ve değer verilen bir anlayışa dönüştürmeye çalışıyoruz.”

Konuşmaların ardından Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.

Protokole Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ile ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş imza koydu.

İmzaların ardından ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’a, ASELSAN üretimi Korkut Hava Savunma Sisteminin maketini hediye etti.

Konuklar, üretim holündeki savunma sistemlerini de inceledi.

ASELSAN ile M.E.B. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Protokol çerçevesinde ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılacak.

Lisede Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Savunma Elektronik Sistemleri, Makine Teknolojisi ve Savunma Mekanik Sistemleri programları açılacak.

Bu branşların öğretim programları, savunma sanayisi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibi ile geliştirilip, güncellenecek.

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar, ASELSAN eğiticileri/uzmanları tarafından verilecek.

Okulun alan öğretmenlerine ASELSAN tesislerinde hizmet içi eğitim programları düzenlenecek; okulun alan öğrencilerinden uygun bulunanlara ASELSAN’da staj imkanı sağlanacak.

Okulun atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi, okul alan mezunlarının ASELSAN’da istihdamlarına öncelik tanınması, okulun başarılı öğrencilerine burs verilmesi ve okula deneysel malzeme desteği ASELSAN tarafından sağlanacak.

Okul mezunlarından uygun bulunanlara, “araştırma üniversitelerinin ASELSAN’ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri” halinde, bu öğrenimleri süresince burs verilmesi de protokol gereği ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.

 

 2,834 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.