Ana Sayfa Haberler ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı 2018’e Hazır

ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı 2018’e Hazır

MSI Dergisi’nin 154’üncü sayısında yayımlanan “ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı 2018’e Hazır” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı’nın her yıl düzenlediği konferansı SSTKON, 16 Aralık’ta, Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yılki sloganı, “Sınırlara Sığmayan Teknolojiler” olan etkinlik, ASELSAN SST çalışanları arasında, bir bilgi paylaşım platformu da oldu. Etkinlik boyunca gerçekleştirilen renkli faaliyetler ve sunumlar, ASELSAN SST çalışanları arasındaki bağı güçlendirmeye ve kurumsal gelişime katkı sağladı.

SSTKON’17’nin logosunda, Arı Kuşu yer aldı. ASELSAN SST çalışanları, Arı Kuşu’ndan, özellikleri ve yetenekleriyle; gözleri, büyük beyni, verimliliği, tüy güzelliği, kanat uçlarıyla sonsuzluk simgesini çizdiği kanat hareketleri, dengesi ve dinamizmi ile ilham alıyor.

 

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen SSTKON, ilk kez, konferans günü görevli olanlar dışında, yaklaşık 800 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Tüm gün süren etkinlik kapsamında, hem bilgilendirici sunumlar hem de mini konseri, eğlenceli videoları ve yarışmaları içeren renkli aktiviteler yer aldı.

 

ASELSAN SST, Verimli Büyümeyi Sürdürüyor

SSTKON’17, ASELSAN SST Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval’ın, açılış konuşması ile başladı. Kaval, konuşmasının ilk bölümünde, ASELSAN SST’nin, 2017 faaliyetlerinden ana başlıklarla bahsetti ve gelecek dönemle ilgili planlamaları anlattı.

ASELSAN SST’nin, gelecek yıllar için sözleşmeye bağlı bekleyen işlerinin toplam miktarı, 2 milyar dolara yaklaştı. 2015 yılı ile karşılaştırıldığında, bu rakam, 2 katını aştı. Bu doğrultuda, ASELSAN SST’yi, önümüzdeki dönemde, yoğun bir teslimat programı bekliyor. Artan iş yüküne rağmen, ASELSAN SST’nin personel sayısı %6-7 lik bir artış gösterdi. Kaval, bu duruma dikkat çekerek ASELSAN SST çalışanlarına, “Biliyorum hepiniz çok yoğun çalışıyorsunuz. Bunun için de size teşekkür ediyorum. Bir miktar personel sayımızı; ama asıl olarak iş ortaklarımızın sayısını ve niteliğini arttırarak bu iş yükümüzü el birliği ile karşılayacağız.” dedi

ASELSAN SST Sektör Başkanlığı personelinin 3/4’ü, mühendislerden oluşuyor. Tüm personelin yaş ortalaması ise 33. Kaval, yaş ortalaması konusunda, ABD’nin önde gelen savunma firmalarından örnek verdi ve bu firmalarda, yaş ortalamasının 45-46 civarında olduğunu belirterek, “Genç ve dinamik bir kadroya sahibiz.” dedi.

ASELSAN SST’nin son dönemdeki faaliyetlerinde, SARP uzaktan komutalı silah sisteminin önemli bir ağırlığı bulunuyor. Üretim faaliyetlerinde, ilk 3 sırada; %60 ile SARP, %14 ile M60 Modernizasyonu ve %8 ile STAMP ve STOP uzaktan komutalı silah sistemleri yer alıyor. SARP’ın üretim rakamları, özellikle yurt içi ihtiyaçlarla birlikte yükseldi. 2017 yılında, 1000’in üzerinde SARP sistemi siparişi alındı. Kaval, hedeflerinin, aylık üretim miktarını 100’ün üzerine çıkartmak olduğunu; 2017’nin son 3 ayında da bu hedeflerini yakaladıklarını ifade etti.

ASELSAN SST, alt yüklenicilerine verdiği işlerin miktarı ile de öne çıkıyor. 2017’de, toplam üretim iş gücü ihtiyacının yaklaşık 3/4’ü alt yükleniciler vasıtasıyla gerçekleştirildi. Üniversitelerle iş birliği de hız kesmedi. 2016 yılında, 4 üniversite ile 5 konuda, toplam 125.000 dolarlık iş birliği yapan ASELSAN SST, 2017’de, 9 üniversite ile 10 konuda, toplam 365.000 dolarlık iş birliği yaptı. ASELSAN SST, bu iş birliklerinin gerek sayı gerek nitelik gerekse maddi bedel olarak arttırmayı hedefliyor.

ASELSAN SST’nin, 2017’de, yurt içinde imzaladığı sözleşmelerin önde gelenleri; 1000’in üzerinde SARP sistemi, 35 mm Parçacıklı Mühimmat ve Ateş İdare Cihazı (AİC) Üretimi, M60T İlave Yetenek Kazanımı, Ağ Destekli Yetenek ve Elektronik Harp Komuta Kontrol Koordinasyon Sistemi olarak sıralanıyor.

Kaval, İHTAR ve Kaideye Monteli IGLA sistemleri için ayrı birer parantez açtı. ASELSAN SST tarafından, özellikle küçük boyutlu İHA tehdidine karşı geliştirilen İHTAR sistemi, Türkiye’de, muhtelif tesislerde görev yapıyor. Bu sistem, ilk ihracat başarısını da elde etti ve Endonezya’ya satıldı. Kaideye Monteli IGLA ise Slovenya için, Türkiye’de atış testlerinden geçti. Sistem ayrıca, Kazakistan’da, ASELSAN’ın geliştirdiği lançerlerle de başarıyla denendi.

Kaval, deniz sistemleri alanında, MİLGEM’in ilk 2 gemisiyle başlayan ivmelerini, LST, MOSHIP/KURYED, LDG, MTA ve MİLGEM 3-4 gibi diğer projelerle devam ettirdiklerini dile getirdi. Sualtı akustiği alanında ise 2017’de MİLGEM HIZIR ve Denizaltı Lançer Sistemlerinin fabrika kabul testlerini başarı ile tamamladıklarını belirtti. Kaval, Denizaltı İntersept Sonar Sistemi’nin9 ay gibi çok kısa bir sürede geliştirip sevk etmelerinden duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

SSTKON’17’nin sunuculuğunu yapan Ayşe Erdoğan (solda) Uslu ve Ercan Batur (sağda), Mustafa Kaval ile birlikte.

 

ASELSAN SST, Geleceği Şekillendirmeye Hazır

Kaval, konuşmasında, gelecek döneme dair ipuçlarını da verdi. ASELSAN SST, faaliyet alanlarını; akıllı mühimmat, İHTAR, dış iskelet ve elektromanyetik fırlatma sistemi gibi ürünlerle genişletmeye devam ediyor. Ayrıca, Milli İşlemci ve Yüksek Başarımlı Bilgisayar gibi ürünlerle hem kritik teknolojilere hâkimiyet hem de gizli ya da açık ambargolardan bağımsızlık hedefleniyor. Ambargolardan bağımsızlık hedefine bir örnek olarak, SARP sistemlerinde kullanılan kayar bilezik (slip ring), tamamen yerli olarak geliştirilip üretildi ve bu bileşen, bugün, tüm SARP sistemlerinde kullanılıyor.

ASELSAN SST, sistem mühendisliği alanında da yeniliklere yöneliyor. Kaval, konunun önemini, “SST olarak, ASELSAN’ın sistemci sektörüyüz; daha çok büyük ölçekli sistemlerle uğraşıyoruz. Onun için, sistem mühendisliği çalışmaları, bizim olmazsa olmazımız.” sözleriyle dile getirdi. Yürütülen çalışmalar, “Sistem Mühendisliği Ürün Hattı Çalışmaları” başlığı altında toplanıyor:

 • Sistemlerin yeniden kullanılabilir varlıklar olarak oluşturulması: Zaman, kalite ve maliyet açısından daha verimli bir yapı oluşturulacak.
 • Yeniden kullanımın sistematik hâle getirilmesi: Plansız yeniden kullanımdan sistematik yeniden kullanıma geçiş yapılacak.
 • Sistem ürün hattı mühendisliği: Tüm sistem mühendisliği faaliyetlerini kapsayacak ürün hatları oluşturulacak.
 • Geliştirme süreci ürünlerinin otomatik olarak üretilmesi: Analiz dokümanları, tasarım dokümanları, yazılım kodu, test tanımları ve kalibrasyon verileri gibi ürünlerin oluşturulması, otomasyona tabi tutulacak.

Etkinlikte, sunumlar arasında, ASELSAN personeli Miase Örümlü’nün (sol başta) üyesi olduğu Neva Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından mini bir konser de verildi.

 

Yeni Nesil Liderlik, ASELSAN SST’yi, Bir Üst Seviyeye Taşıyacak

ASELSAN SST’nin gündemindeki sıcak konulardan biri de Yeni Nesil Liderlik. Bir açıdan bakıldığında, SSTKON etkinlikleri de bu konuya hizmet ediyor. SSTKON15’in ana teması “Tutku”; SSTKON16’nınki ise ASELSAN’ın Kurucu Genel Müdürü M. Hacim Kamoy üzerinden işlenen “Liderlik” idi. 2017’de ise ASELSAN SST’nin sistem entegratörü rolü nedeniyle ana tema, “Birlikte Başarmak” oldu. Kaval, sunumunda; Formula 1’de gerçekleştirilen bir pit stop’u ve Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonluğu’nu, birlikte başarma örnekleri olarak verdi.

  

Dinçer Nalbantoğlu (solda), Cemal Samur ve Aslıhan Albayrak (sağda),

İklim Elçileri olarak yaptıkları çalışmaları anlattılar.

 

Yeni Nesil Liderlik konusunda, ASELSAN SST bünyesinde yürüyen bir de çalışma var. Young Guru Academy (YGA) iş birliği ile ASELSAN SST, birlikte başarma ikliminin geliştirilmesi amacıyla herkesin katılacağı bir proje başlattı. İlk adım, İklim Elçileri olarak adlandırılan ASELSAN çalışanlarının, konu ile ilgili eğitimlerinin tamamlanması oldu. İklim Elçileri arasında yer alan Dinçer Nalbantoğlu, Cemal Samur ve Aslıhan Albayrak, etkinlik sırasında, ASELSAN SST çalışanlarına seslenerek, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdileri. Projenin ikinci adımı, etkinlik sırasında tüm çalışanlar tarafından doldurulan anketlerle “Birlikte Başarma Notu”nun ölçülmesi ve gelişim alanlarının belirlenmesi olacak.

Kaval, bu çalışma ile ilgili, ASELSAN SST çalışanlarına şöyle seslendi: “Biz, ASELSAN’ın sistemci sektörüyüz. Büyük projelerle ilgileniyoruz. Sistemler sistemi çözümler tasarlıyoruz. Birçok farklı sistemi bir araya getirip kullanıcının ihtiyacına göre, bir görev sistemine dönüştürüyoruz. Bu projeleri başarmanın tek yolu, birlikte başarmayı başarmak. Bu konuda çok iyiyiz; ama daha iyi olmamız lazım. Daha iyi olmayı sağlamak üzere de bir proje başlattık… Dedik ki bugüne kadar çok iyi işler yaptık, birçok ilke imza attık, gurur duyduğumuz işler yaptık. Bunları daha da yukarı taşımak, birlikte başarmak, birlikte geliştirmek inancıyla yola çıktık, proje başlattık. İlk etapta 15 arkadaşımızı belirledik. Bunlar iklim elçileri olarak görev yapıyorlar.”

YGA Kurucusu Sinan Yaman da SSTKON’17’nin konuşmacıları arasındaydı. Yaman, ufuk açıcı sunumunun ardından, “birlikte başarma” konusunda örnek olarak Kerim ve Selim Altınok kardeşleri verdi ve kendilerini sahneye davet etti. Doğduktan sonra görme yetilerini kaybeden Kerim ve Selim Altınok kardeşler, birlikte; Hukuk Fakültesi’ni nasıl bitirdiklerini, yüksek lisans ve doktora yaptıklarını, satrançta Türkiye çapında kazandıkları başarılarını, müzik kariyerlerini ve daha pek çoğunu, ASELSAN SST çalışanlarına anlattılar.

Kaval’ın üzerinde durduğu bir diğer konu da başarısızlığa nasıl yaklaşmaları gerektiği oldu. Kaval, şunları söyledi: “Kültürel olarak baktığımızda, yurt dışında, genelde başarısızlık, tecrübe olarak görülüyor. Başarısız olmanın getirdiği bir tecrübe var. Onun için başarısız olmaktan kimse çekinmesin. Bir şeyler denemekten, üzerinde gitmekten kendinizi alıkoymayın.”

 

ASELSAN Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Murat Üçüncü ve Mustafa Kaval, Sinan Yaman ile birlikte, Kerim ve Selim Altınok kardeşlere plaket takdim etti.

 

Ambargolara Sistematik Tedbirler

Türk savunma ve havacılık sanayisi, son dönemde, açık ya da üstü kapalı ambargolarla karşı karşıya ve bu durum, sektörün genelini olduğu gibi, ASELSAN SST’nin çalışmalarını da etkiliyor. SSTKON’17’de düzenlenen, “Ambargo Döneminde Tedarik” başlıklı panel, konuyu, tüm sektör için örnek teşkil edebilecek bir ayrıntıda inceledi.

“Ambargo Döneminde Tedarik” başlıklı panelin katılımcıları, soldan sağa: Barış Çiftçi, Murat Karataş, Serkan Özgün, Yusuf Tolga Uysal, Sabite Doyuran ve Cenk Tunay.

 

Türk savunma ve havacılık sanayisi, etkilerini hissetse de ülkeler ya da firmalar, açıkça bir ambargo uygulandığını ifade etmiyor. Bu ambargo, genellikle, tedarik süreçlerinin olağanüstü uzaması ile kendini belli ediyor.

Ambargoların varlığı, proje yönetimine, farklı yaklaşımlar getirilmesini gerekli kılıyor. Ambargo simülasyonları yapılarak B planları geliştirilmesi de önem kazanıyor.

Bununla birlikte, mevcut çalışma ortamının çeşitli özellikleri de ambargolarla mücadeleyi daha zorlu hale getiriyor:

 • Kapsamlı projelerde, projenin başlangıcında, tüm bileşenler için yerli alternatifler bulmak mümkün olmuyor. Bu durumda, tedarik ile eş zamanlı olarak yerlileştirme projelerinin başlatılması gerekiyor. Diğer yandan, yerlileştirme projeleri, maliyeti ve takvimi etkileyebiliyor. Devletin destek mekanizmaları, burada öne çıkıyor. Yine de firmaların, kendi öz kaynaklarını kullanması kaçınılmaz oluyor.
 • Özellikle süregelen bir çatışma olması, ihtiyaçları acil hale getiriyor ve seri üretimin çok hızlı yapılması gerekiyor. Bu durum, yerlileştirme çalışmalarına pek zaman bırakmıyor.

Her ne kadar yeni projeler spot altında olsa da ambargolar, aslında tamamlanmış projeleri de etkiliyor. Bakım-onarım ya da modernizasyon çalışmaları gündeme geldiğinde, envanterdeki sistemler de ambargodan etkileniyor.

Ambargolara karşı alınabilecek tedbirler arasında, şu konular öne çıkıyor:

 • En maliyet etkin yöntem, ambargo tehdidini, tasarım aşamasında ele almak ve kritik bileşenler için, çok kaynaklı tedarik planlamak. ASELSAN SST, Uzak Doğulu alt sistem ve bileşen tedarikçilerini de bu kapsamda gündemine aldı. 2017’de, bu bölgede bir dizi fuara katılım sağlandı. Özellikle tüketici elektroniği firmalarının yaptığı gibi, bölgede, doğru kişilere ve firmalara ulaşabilmek, kritik bir konu olarak öne çıkıyor.
 • Kritik bileşenleri stoklamak, alınabilecek bir diğer önlem. Bu kapsamda muhtelif projelerde kritik malzemeler belirlenerek belirli seviyede stok sağlandı. 2017’de, ASELSAN SST bünyesinde, “Yerlileştirme Ekibi” faaliyete geçti. 50’den fazla alt bileşenin yerlileştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

 

ASELSAN SST Çalışanlarından Gelecek Vizyonu

SSTKON’17’de, ASELSAN SST’nin farklı bölümlerinden çalışanlar, özellikle gelecek öngörülerini içeren sunumlar yaptılar.

   

Ayşe Erdoğan Uslu, “Geçmişten Geleceğe Entegre Lojistik Destek” başlıklı sunumunda, Entegre Lojistik Destek kavramının tarihçesini ve Türkiye’deki ve ASELSAN’daki gelişimini anlattı. Gelecekte, sistemler geliştikçe destek ihtiyaçlarının artacağını; ancak destekleme modelinin daha yalın ve kolay uygulanabilir olmasının talep edileceğini belirtti. Arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve 3 boyutlu yazıcıların, önce çıkan teknolojiler olacağını da sözlerine ekledi.

“Tasarımın Renkleri” başlıklı sunumunda, M. Burak Gürcan, yerlileştirme çalışmalarından bahsetti. Gürcan’ın sunumunda, bundan 10 yıl sonra, 2027 yılında gerçekleştirilecek SSTKON etkinliğinin satır başları üzerinden oluşturulan bir gelecek öngörüsü de yer aldı.

 

   

Serhat Başkaya, “Akıllı Mühimmat Teknolojileri SST Yol Haritası” başlıklı sunumunda, akıllı mühimmat projeleri ile ilgili gelişmeleri paylaştı.

Onur Baygar, kalite ile ilgili faaliyetlerini, “Odadaki Fil” başlıklı sunumunda anlattı. ASELSAN SST’nin kalite ekibi; Arçelik, Bosch, TOFAŞ ve Toyota’da incelemeler yaptı ve bu firmaların, kalite konusunu nasıl ele aldıklarını inceledi. ASELSAN genelinde de uygulanan ya da uygulanabilecek iyi uygulama örnekleri verildi ve çeşitli öneriler ortaya çıktı.

Tuba Akıcılar Tan, “Global Denizcilik Teknoloji ve İnovasyon Trendleri 2030 Yansımaları” başlıklı sunumunda, dünyadaki eğilimleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığının strateji dokümanları ile örtüştürerek irdeledi.

 

   

Fatih Özcan, “Geleceğin Harekât Ortamına Hazır mıyız?” başlıklı sunumunda, gelecekte, muharebelerin, siber ve uzayı da kapsayan çoklu alanlarda yapılacağına dikkat çekti. Bu ortamda öne çıkacak teknolojiler; yapay zekâ, makine öğrenmesi, robotik, otonom sistemler ve nano-patlayıcılar olacak.

Dr. Fatih Say, bilgisayar teknolojilerindeki gelişimi, “Abaküsten Kuantuma” başlıklı sunumunda anlattı. Bugün, ASELSAN’ın taktik sahada kullanım için ürettiği bilgisayarların işlem gücünün, 1997 yılının, dünyanın en hızlı bilgisayarları listesinin birincisinden daha büyük olduğunu belirten Dr. Say, ASELSAN’ın askeri bilgisayarlar konusundaki ilklerini şöyle sıraladı:

 • İlk askeri veri terminali (1998)
 • İlk milli görev bilgisayarı (2002)
 • İlk görev bilgisayarı ihracatı (2006)
 • İlk sertifiye edilmiş aviyonik bilgisayar (2011)
 • İlk milli işletim sistemi entegrasyonu (2016)

ASELSAN Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Murat Üçüncü, etkinliğin sonunda, kısa bir konuşma yaptı ve “Yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinliğe katıldım. Bu yılki SSTKON, katıldığım etkinlikler içinde, bana en huzur veren, en hoşuma giden etkinlik oldu.” dedi.

 

ASELSAN, milli bir yüksek başarımlı bilgisayar geliştirilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Bu bilgisayar ile askeri alanda; taktik veri merkezi, sabit tesis veri merkezi ve askeri IoT uygulamaları hedefleniyor. Ceren Türer, “Üretimde Sayısal Dönüşüm” başlıklı sunumunda, Üretim Yönetim Sistemi (Manufacturing Execution Systems / MES) ve etiketleme yöntemleri için çözüm arayışlarının devam ettiğini belirtti.

 

  

Zafer Yahşi, “Geleceğin Askeri” başlıklı sunumunda, CENKER V2.0 üzerinde çalıştıklarını söyledi. Özdemir Gümüşay, “Geleceğin Silah Sistemleri Bizden Ne Bekliyor?” başlıklı sunumunda, beklentileri; sistemler sistemi, ağ merkezlilik, insansız sistemler, yeniden kullanım ve modülerlik olarak sıraladı.

Etkinlikte, 7 adet de poster sunum yapıldı.

Bu yıl SSTKON, ASELSAN SST Entegre Lojistik Direktörlüğü koordinasyonunda organize edildi. Organizasyon komitesi, Mustafa Kaval ile bir arada.

 

Bu sunumların yanı sıra fuaye alanında, poster sunumlar da gerçekleştirildi (Tablo 1).

Tablo 1. SSTKON’17’de gerçekleştirilen poster sunumlar

Konu
Hedef 2023 – Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri
Türk Tanklarının Tarihi ve Geleceği
Yeni Nesil Fırtına Obüs Projesi
Geleceğin Savunma Sistemlerinde Yüksek Gerilim Teknolojileri
DAKA Lançerinin Mukavim Tekne Entegrasyonu ve Derin Saha Testleri
Hava Savunma Sistemleri Geçerli Kılma Kapsamında Hedef Uçak Çalışmaları
Hibrit Sistem Simülasyonu ve Örnek Bir Senaryonun Koşturulması

 

ASELSAN SST çalışanları, etkinlikten, 2017 yılındaki başarılarını ve kaydettikleri büyümeyi, 2018’de de sürdürmelerini sağlayacak vizyon ve motivasyonla ayrıldılar.

 

 5,534 Toplam Görüntüleme,  5 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.