Ana Sayfa Manşet ASELSAN Sivas 5 Yaşında

ASELSAN Sivas 5 Yaşında

Ülkemiz savunma sanayiinde kullanılan ve ithal edilen optik ürünlerin yerli ve milli olarak üretilmesi amacıyla ASELSAN ve özel sektör ortaklığı ile kurulan ASELSAN Sivas, faaliyetlerine 28 Mayıs 2016 tarihinde başladı. Geride kalan 5 yıllık sürecin ardından ASELSAN Sivas, optik bileşenlerin yanı sıra tüfek üstü gündüz görüş dürbünleri, tabanca refleks nişangâhları, holografik nişangâhlar, zırhlı araç periskopları, gece görüş dürbünleri ve termal silah dürbünleri başta olmak üzere bir dizi elektro optik cihazın seri üretimini yapan, lider bir firma haline geldi.

30 bin m2 alan üzerine kurulmuş tesislerinde, 7 bin 500 m2 kapalı üretim alanına sahip ASELSAN Sivas’ın, ayrıca Cumhuriyet Teknokent’te 750 m2 kapalı alana sahip Ar-Ge tesisi ve Ankara’da tasarım ofisi bulunuyor.

“Savunma Sanayiinin Milli Gözü” sloganıyla Türkiye’nin elektro-optik cihaz ve mercek üretimi konusunda dışa bağımlılığını ortadan kaldırma hedefine emin adımlarla ilerleyen ASELSAN Sivas, kuruluşundan bugüne kadar 300’ün üzerinde optik birimi millileştirilerek 50 farklı elektro-optik cihazın seri üretimi gerçekleştirildi. Bu ürünlerin bir kısmını yurt dışına ihraç etmeyi de başardı.

ASELSAN Sivas, kuruluşundan bugüne kadar geçen 5 yıllık sürede, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk güçleri için toplam 36 bin adet piyade gündüz görüş dürbünü, 25 bin adet gece görüş dürbünü, 25 bin adet refleks nişangâh, bin 500 adet keskin nişancı dürbünü teslimatını başarıyla gerçekleştirdi. Bunlara ek olarak 2 bin 500 adede yakın çok hassas sürekli odaklı termal kamera objektifi üretti. ASELSAN Sivas’ın 2016 yılından bu yana yerli ve milli ürünleri ile Türk Savunma Sanayii’ne yaptığı ekonomik katkı, 100 milyon doları geçti.

Tasarım faaliyetleri de yürüten ASELSAN Sivas, bu faaliyetleri kapsamında; tabanca refleks nişangâh ailesi, zırhlı araç periskop ailesi ve holografik refleks nişangâh ürünlerini seri üretim aşamasına ulaştırdı.

ASELSAN Sivas, yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamanın yanında Sivas’ın ve çevre bölgesinin kalkınmasına da önemli katkılar sağlıyor. Bu doğrultuda, üretim süreçlerinde yurt içinden veya yurt dışından farklı tedarikçilerden sağlanan malzeme ve hizmetlerin Sivas’tan sağlanması amacıyla yerel tedarikçilerin gelişimine destek veriyor. Mevcut işletmeler ve yeni girişimcilere nitelikli, sürdürülebilir ve katma değeri yüksek yatırım ve üretim yapmaları konusunda destek oluyor.

ASELSAN Sivas, hedeflerine ilerlerken geçen 5 yıllık süreçte, Türkiye’nin onaylı Ar-Ge merkezlerinden biri olmaya hak kazandı. Ayrıca, üretimde kaliteye verdiği önem neticesinde, AS9100 Havacılık ve Uzay Sanayi Kalite Sertifikası’nı da aldı. ASELSAN Sivas’ın 2023 hedefi ise Avrupa’da, mercek üretiminde ilk 3 firma arasına girmek!

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.