Ana Sayfa Haberler ASELSAN, Ukrayna’daki Konumunu Güçlendiriyor

ASELSAN, Ukrayna’daki Konumunu Güçlendiriyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan Arms & Security’18 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASELSAN, fuarda; radar sistemleri, askeri ve profesyonel telsiz ailesi, elektro optik sistemler ve uzaktan komutalı silah sistemleri alanındaki çözümlerini sergiledi. Bu çözümler arasında yer alan SERHAT Seyyar Havan Tespit Radarı ise Ukrayna’da ilk kez sergilendi.

ASELSAN, SERHAT’ı, havan mermilerinin havada tespit edilerek, mermilerin ateşlendiği konum ile tahmini hedeflerinin tespiti maksadıyla geliştirdi. Elektronik tarama prensibi ile L bandında çalışan radar, yatayda 360 derecelik bir kapsama alanına ve 10 kilometrenin üzerinde menzile sahip. Aynı anda 5’ten fazla havan mermisini tespit edebilen sistem ile istenildiğinde, dost bölgeler tanımlanarak bu bölgelerin hedef olması halinde sistemin alarm vermesi sağlanabiliyor. Modüler tasarımı sayesinde; bina, kule ve araçlar üzerinde kullanılabilen SERHAT ayrıca, çeşitli komuta kontrol sistemleri ile de entegre edilebiliyor.

ASELSAN’ın SERHAT Havan Tespit Radarı, bölgede ilk kez sergilendi.

 

Firmanın fuar gündemi ve son dönemde Ukrayna ile artan bir yoğunlukta devam ilişkileri hakkında, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’den bilgiler aldık. Prof. Dr. Görgün’ün verdiği bilgilere göre, ASELSAN’ın çeşitli seviyelerde iş birliği içerisinde olduğu pek çok ülke bulunuyor. Firma, bu ülkelerden bazılarına sadece satış yaparken, bazılarında temsilcilikler açıyor ve bir kısmı ile ortak üretim faaliyetlerinde bulunuyor. Ukrayna ise ASELSAN için stratejik öneme sahip ülkelerden birisi.

ASELSAN’ın, Ukrayna ile yazılım tabanlı telsizler alanında başlayan ve giderek gelişen bir iş birliği olduğunu belirten Prof. Dr. Görgün, ASELSAN’ın geniş ürün yelpazesindeki diğer çözümlerle ilgili olarak da Ukrayna ile imzaladıkları ya da imzalamak üzere oldukları anlaşmalar olduğunu belirtti.

 983 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.