Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan, Hava Kuvvetleri Komutanlığına, 40’ın Üzerinde Hassas Güdüm Kiti Teslimatı

ASELSAN’dan, Hava Kuvvetleri Komutanlığına, 40’ın Üzerinde Hassas Güdüm Kiti Teslimatı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 22 Ağustos’ta, 40 adet Hassas Güdüm Kiti (HGK)’nin teslimatının gerçekleştirildiğini duyurdu.

ASELSAN tarafından üretilmekte olan HGK; 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 genel maksat bombalarına güdüm kabiliyeti kazandırılması maksadıyla TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. MKEK tarafından üretilen Nüfuz Edici Bomba (NEB)’ya da takılabilen HGK, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Envanterindeki F-4 ve F-16 uçaklarından atılabiliyor. Hedefine, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ile yönelen HGK’nın, burun kısmına lazer güdüm sistemi takıldığında, silah hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK, kullanıcıya, hedefleri daha yüksek bir hassasiyetle ve daha düşük ikincil hasarla vurabilme imkânı sunuyor. Hedefi vuruş açısı, 10 derece ile 90 derece arasında ayarlanarak, hedefte daha yüksek tahribat yaratması sağlanabilen HGK’nın, gelecekte F-35 uçaklarına da entegre edilmesi planlanıyor.

 2,563 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.