Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan İlk 9 Ayda Yeni Sipariş Rekoru

ASELSAN’dan İlk 9 Ayda Yeni Sipariş Rekoru

ASELSAN’ın 2023 yılının ilk dokuz aylık dönemine ilişkin finansal sonuçları açıklandı. ASELSAN’ın cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 büyüyerek, 32,1 milyar TL’ye ulaştı. ASELSAN’dan 9 aylık finansal sonuçlarla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamaya göre, şirketin brüt kârı yüzde 75 artarken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) yüzde 74 artış gösterdi. ASELSAN’ın net kârı ise yüzde 72 oranında artarak 9,8 milyar TL seviyesine ulaştı.

Tarihteki en büyük sipariş tutarı

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet AKYOL, Cumhuriyetin 100’üncü yılında şirketin Türk milletine ilkleri yaşattığına dikkat çekerek, “2023 yılının ilk 9ayında kârlı büyümemizi sürdürürken, aldığımız işlerin toplamıyla tarihimizin en büyük bakiye sipariş tutarı olan 10,8 milyar dolara ulaştık. Başta dost ve kardeş ülkeler olmak üzere paydaşlarımızla imzaladığımız yeni sözleşmelerle Türkiye Yüzyılına emin adımlarla girdik.” dedi.

“Milli Sistemlerimizi Armağan Ettik”

Geride kalan 9 ayda güvenlik güçlerine sahada yeni yetenekler kazandıracak olan bazı milli sistemleri izi ilk kez vitrine çıkardıklarına değinen Akyol şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk otonom su altı aracı DERİNGÖZ’ü Mavi Vatanımız için geliştirdik. Milli mühendislik gücümüz ile geliştirdiğimiz ALBATROS Kamikaze İnsansız Deniz Aracı sürüsü de Mersin’de yapılan testlerde hedef gemiyi etkisiz hale getirerek günümüz insansız sistemlerinde de yeni bir çağ açtı. GÜRZ Hibrit Hava Savunma Sistemi, GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, GÖKDEMİR Füze Fırlatma Sistemi ve GÖKBERK Mobil Lazer Silah Sistemlerinde önemli aşamaları başardık. EJDERHA, ERTUNGA, SÖKMEN ve TUNGA’dan oluşan yeni elektronik harp ve insansız sistemlerimizle de geleceğin savaş ortamındaki olası tehditleri bertaraf etmeyi hedefliyoruz.”

İkinci Yüzyılda 3 Ana Hedef

Genel Müdür Akyol ayrıca, GÖZDE güdüm kiti, SADAK milli salan sistemi, KARAKURT Keşif ve Hedefleme Sistemleri, YARASA HF Elektronik Destek Sistemi ve AYI HF Elektronik Taarruz Sistemini Türkiye’ye kazandırdıklarını dile getirdi. Akyol sözlerini şöyle tamamladı: ASELSAN olarak Cumhuriyetimizin birinci yüzyılında yerli ve milli sistemleri geliştirme hedefimizi büyük oranda başardık. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ise kendimize üç ana hedef belirledik: Birincisi alanında en iyi ürünleri yapmak, ikincisi dünyada ilkleri yapmak ve üçüncüsü daha yüksek teknolojide ihracat odaklı büyümek. Küresel pazarda yarattığımız değerlerle yeni rotalara açılacağız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.