Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan Türkiye’yi Gururlandıran Başarı

ASELSAN’dan Türkiye’yi Gururlandıran Başarı

ASELSAN, Defense News dergisi tarafından her yıl açıklanan ve dünyanın en büyük 100 savunma firmasını sıralayan Top 100 listesinde her yıl daha yukarıda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 52’nci sırada yer alan ASELSAN, 2,2 milyar dolara yaklaşan savunma cirosu ile 4 basamak yükselerek 48’inci sırada yer aldı. İlk 50 hedefini gerçekleştiren ASELSAN, aynı zamanda, Türkiye için de bir ilke imza attı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASELSAN, listeye ilk kez 2008 yılında, 97’nci sıradan girmişti. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, listede üst sıralarda yer almaktan mutlu olduklarını ancak hedeflerinin çok daha yukarısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, şunları kaydetti: “ASELSAN ürünleri, dünyanın 65 ülkesinde hizmet vermeye devam ediyor. Güvenlik güçlerimizin, dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde karşılamak için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bunun karşılığında ilerleyen yıllarda bu listede daha da yukarılarda yer alacağımıza inanıyorum. Devletimizin desteğini her zaman ve her yerde yanımızda hissettik.  Bu yolda ASELSAN’a destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin tüm yetkililerine teşekkür ederiz.”

Listede, ASELSAN’ın 2019 yılı savunma geliri 2.172,57 milyar dolar olarak yer aldı. Firmanın, 2018 yılı savunma geliri 1.792,63 milyar dolar olarak belirtilirken savunma gelirinin değişimi %21 olarak kayıtlara geçti. Listede, ASELSAN’ın gelirinin %95’ini savunma alanından kaydederken toplam geliri de 2.290,61 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

 938 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.