Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan ULAK: Baz İstasyonlarında Milli Dönem Başlıyor

ASELSAN’dan ULAK: Baz İstasyonlarında Milli Dönem Başlıyor

ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde hayata geçen ULAK Baz İstasyonları projesinde, Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 kapsamında teslim edilen baz istasyonlarının açılışı, 17 Mayıs’ta, Kars’ta, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle gerçekleştirilecek.

Mobil iletişim teknolojilerinin milli tasarım ile kazanımında bir mihenk taşı olan bu proje kapsamındaki ilk partinin teslimatları, Nisan ayında tamamlandı.

Geliştirme ve üretim faaliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ULAK Haberleşme A.Ş. ile koordineli şekilde, ASELSAN ana yükleniciliğinde devam etmekte olan ULAK Baz İstasyonlarının kurulumları, tüm hızı ile devam ediyor. Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak diğer teslimatlar ile ana operatörlüğü Turkcell tarafından yapılan Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 kapsamında, toplamda 489 adet sahaya yerli baz istasyonu kurulmuş olacak. Baz istasyonları, Türk Telekom ve Vodafone tarafından da kullanılacak.

4.5G’den 5G’ye geçiş aşamasında, iletişim teknolojilerinde önemli bir dönüşüm süreci de yaşanacak. Bu dönüşüm sürecinde, mobil cihaz sayısının ve çeşitliliğinin artması, şebeke kullanım oranının yoğunlaşması, yeni güvenlik gereksinimlerinin ortaya çıkması gibi bir dizi faktörün önemli rol oynaması bekleniyor. 5G ile birlikte ortaya çıkacak bu dönüşüm sürecinde oluşacak fırsatların değerlendirilmesi noktasında, ULAK, Türkiye için bir başlangıç olacak. Yaşantımızın her alanında kullanılacak bu teknolojinin milli imkânlarla geliştirilmesi, Türkiye için önemli miktarda döviz kaybının da önüne geçecek.

 1,316 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.