Ana Sayfa Haberler ASELSAN’IN AESA Burun Radarı, F-16 Özgür’de İlk Kez Kullanıldı

ASELSAN’IN AESA Burun Radarı, F-16 Özgür’de İlk Kez Kullanıldı

ASELSAN’ın milli imkanlarla geliştirdiği AESA burun radarı, F-16 Özgür ile 15 Şubat’ta gerçekleştirilen uçuşta ilk kez kullanıldı. ASELSAN’dan 26 Mart’ta yapılan yazılı açıklamada, AESA radarının çip seviyesinden, son sistem entegrasyonuna kadar, sıfır hata ile üretildiği ve seri üretimine yönelik hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, AESA teknolojisinin uçaklara nesil atlattığını belirterek, “AESA radarı ile F-16 Özgür platformu 4,5 nesil uçaklar seviyesine taşınırken, KAAN ve muharip İHA’lar ilave yetenekler ve düşük görünürlük özellikleriyle 5’inci nesil ve ötesinde platformlar haline gelecek.” dedi.

İHA’larda da Kullanılacak

AESA radarının; otomatik tanıma, çoklu hedef takibi, yer haritalama, mesafe ölçümü, otomatik irtifa belirleme, SAR ile bulut altı gözetleme, yapay zekâ destekli algoritmalar ile otomatik hedef sınırlama, geniş bantta radar spektrumu izleme (ESM), yönlü elektronik karıştırma (ECM) ve mühimmata daha etkin güdüm kazandırma kabiliyetleri bulunuyor. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, F-16 Özgür, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN, AKINCI, KIZILELMA ve ANKA III İHA’larda AESA teknolojisine sahip burun radarlarının çalışacağını söyledi.

ASELSAN’ın sahip olduğu AESA teknolojisini “kara-hava-deniz” fark etmeden tüm faaliyet alanlarında geliştirdiği radar sistemlerinde kullandığına dikkat çeken Akyol, “AESA burun radarının milli olarak geliştirilmesi sayesinde tüm bilgi birikimi ve teknolojiyi ASELSAN kendisi üretebilir ve müdahale edebilir hale geliyor. İlave olarak, benzer bir radar yurt dışından tedarik edildiğinde gizlilik ve çeşitli kısıtlar sebebiyle sağlanamayacak birçok yetenek de Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırılıyor.” ifadelerini kullandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.