Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın Denizaltı Lançer Sistemi, Fabrika Kabul Testlerinde Tam Not Aldı

ASELSAN’ın Denizaltı Lançer Sistemi, Fabrika Kabul Testlerinde Tam Not Aldı

ASELSAN tarafından geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemi’nin prototipi, fabrika kabul testlerini başarıyla tamamladı.

Sistem; Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (DAKA) Projesi kapsamında, ASELSAN tarafından daha önceden üretilen akustik aldatıcıları ve akustik karıştırıcıları, denizaltılardan fırlatmak amacıyla geliştirildi. Bu karıştırıcılar ve aldatıcılar hâlihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarda kullanılıyor.

ASELSAN Dergisi’nin Haziran ayında yayınlanan 98’inci sayısında yer alan haberde, denizaltılar için milli olarak geliştirilen sistemin, DAKA Projesi kapsamında teslim edilen Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacağı ve denizaltılara entegrasyonu sonrasında, denizaltıların torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini en üst düzeye çıkartacağı bildirildi. Sistem, iskele ve sancak tarafındaki fırlatıcı hücreleri sayesinde, denizaltının her türlü hareket ve manevrasında, kısa sürede fırlatma işlemini gerçekleştirebiliyor. Sistemin; derin su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımıyla, yurt dışı pazarda benzer sistemlere göre önemli rekabet avantajı elde edeceği belirtildi. Modüler yapıda olan sistemin hücre sayısı ve yerleşimi de entegre edilecek platforma göre ayarlanabiliyor.

 1,450 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.