Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın KORKUT-D Sistemi, Gemileri Koruyacak

ASELSAN’ın KORKUT-D Sistemi, Gemileri Koruyacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 11 Mayıs’ta yayınladığı basın bülteninde, ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen KORKUT Sistemi’nin gemilere entegre edilecek D sürümünün, gerçekleştirilen test atışlarında başarılı olduğunu duyurdu.

Gemilerin, güdümlü mermilere korunması maksadıyla kullanılacak olan KORKUT-D Sistemi, bir ön prototip olarak üretildi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının destekleri ile eğitim gemisi TCG S. MEHMETPAŞA’ya entegre edildi. 4 Mayıs’ta yapılan test atışı sırasında KORKUT-D; tespit, takip ve ateş altına almayı içeren tüm fonksiyonları operatör müdahalesi olmaksızın otomatik olarak yerine getirdi ve füze saldırısına benzer şeklinde yüksek hızla deniz yüzeyinden yaklaşan hedefi ateş altına alarak imha etti.

Başarılı geçen bu test ile birlikte, çok az ülke tarafından üretilebilen ve geminin en kritik son kademe savunma katmanını oluşturan yakın hava savunma sistemi, milli imkânlarla geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine hazır hale getirildi ve yabancı ürün bağımlılığı sona erdirilmiş oldu.

Basın bülteninde ayrıca, KORKUT-D’nin, hedefini, dünyada kullanılmakta olan birçok sisteme kıyasla daha uzun menzilde imha ettiği bilgisi yer alırken, bu başarının, Türkiye’nin bu alanda ulaştığı teknolojik düzeyin de bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Basın bülteni ile birlikte, KORKUT-D’nin test atışlarını ilişkin bir de video yayınlandı.

SSM tarafından yürütülen proje kapsamında, KORKUT Sistemi’nin füzelere karşı etkinliği, 2015 yılında yapılan testler ile kanıtlanmış ve bu sistemler Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmişti.

 

 2,480 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.