Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın Milli Mod 5 IFF Sistemi Yolda

ASELSAN’ın Milli Mod 5 IFF Sistemi Yolda

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında, Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma (IFF) Sistemi ve Sayısal Haberleşme Şebekesi alanlarında yaklaşık 1,5 milyar lira bedelinde iki sözleşme imzalandı.

SSM merkez binasında 5 Haziran’da düzenlenen törende imzalar; Müsteşar Prof. Dr. İsmail Demir, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker,  ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, SSM MEBS Daire Başkanı Ahmet Akyol ve ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayız tarafından atıldı.

46 Platform Mod 5 IFF ile Donatılacak

İlk sözleşme, IFF Sistemi Mod 5 Tedarik ve Tersine IFF Geliştirme Projeleri için imzalandı. Projeler kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Mod 4 yeteneğine sahip platformlar, donanımı ve yazılımı ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, NATO standartlarına uyumlu Mod 5/S yetenekli IFF sistemleri ile donatılacak.

Proje sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı tüm IFF sistemleri, milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak. Bu sistemlerin tüm yazılım ve donanımı milli ve yerli olacağından, Türkiye’de kullanılan diğer savunma sistemleri ile entegrasyonu da sağlanacak ve dışa bağımlılık tümüyle ortadan kalkacak.

Üretim ve entegrasyon için sözleşmede öngörülen 46 TSK platformuna ait 699 IFF cihazının ilki 8 ay sonra teslim edilecek.

 

Ankara ve İstanbul’da da Sayısal Telsiz Dönemi Başlıyor

İkinci sözleşme ise Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi’ne yönelik olarak imzalandı. Bu proje kapsamında da Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nün ihtiyaçları gözetilerek, yerli ve milli imkânlarla sayısal telsiz sistemleri geliştirilecek ve üretilecek.

ASELSAN’ın özgün olarak tasarlayıp geliştirdiği Milli Kriptolu DMR (Digital Mobile Radio / Sayısal Mobil Telsiz) Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü için ilk fazda 15 ilde hizmete sunulmuştu. İkinci fazda kapsamında da 7 il için kurulumlar devam ediyor. Kurulumların yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yeni imzalanan sözleşme kapsamında üretilecek telsizler de Ankara ve İstanbul illerinde kurulacak. Üçüncü faz olarak adlandırılan kurulumun tamamlanması ile Türkiye’nin, dünyanın en büyük sayısal haberleşme altyapılarından birine sahip olacağı ifade ediliyor.

Proje ile EGM, İstanbul ve Ankara illerinde de şu yeteneklere kavuşacak:

 • Hızlı çağrı kurulumu ve önceliklendirme yeteneği,
 • En kötü afet/kriz koşullarında göreve kesintisiz devam edebilme,
 • Güvenilir haberleşme (şifreli görüşme, alt yapı güvenliği ve terminal güncelleme, yasaklama ve engelleme),
 • Bireysel çağrı ve grup çağrısı yapabilme,
 • Konum izleme modülleri sayesinde, tüm ekiplerin haritadan takip edilmesi,
 • Haber merkezlerinin ve baz istasyonlarının yedeklenmesi imkânı,
 • Mesajlaşma ve kimlik, ehliyet, plaka numarası sorgulamalarını da kapsayan veri haberleşme servisleri kullanabilme kabiliyeti.

Proje kapsamındaki teslim süreleri ise Ankara için 12 ay ve İstanbul için de 18 ay olacak. Teslimat miktarları ve tipleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Ankara için 72 Röle İstasyonu ve 4 Radyolink Aktarma İstasyonu,
 • İstanbul için 97 Role İstasyonu,
 • 32.500 El Telsizi,
 • 7.500 Araç Telsizi,
 • 1.580 Sabit Merkez Telsizi,
 • Ankara ve İstanbul için 2’şer adet Haber Merkezi ve 262 adet Haber Merkezi Telsiz Konsolu teslim edilecek.

 

 3,121 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.