Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın Torpido Avcısı TORK, Deniz Testlerinden Tam Not Aldı

ASELSAN’ın Torpido Avcısı TORK, Deniz Testlerinden Tam Not Aldı

ASELSAN’ın, TÜBİTAK TEYDEB desteği ile geliştirdiği, Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu TORK, Türkiye’de geliştirilen sonar arayıcı başlığı ile gerçekleştirilen ilk deniz testlerini başarıyla tamamladı.

Testler kapsamında, su üstü hedeflerini sonar arayıcı başlığı ile tespit eden TORK, kendi güdümüyle hedeflere başarılı bir şekilde yöneldi ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu testlerle, torpido ve torpidoya karşı tedbir alanında kritik bir eşiğin daha geçildi.

TORK; su üstü gemilerine ve denizaltılara karşı atılacak olan akustik güdümlü/güdümsüz, tel güdümlü ve dümen suyuna güdümlü torpidoları, sonar arayıcı başlığı ile bulabilen ve gelişmiş algoritmaları ile torpidoya en yakın mesafede infilak ederek, torpidoyu görev yapamaz hale getiren, fiziksel imha (Hard-Kill) kabiliyetine sahip bir karşı tedbir sistemi.

ASELSAN, gelişmeyi, abülten’in, Ekim ayında yayınlanan 4’üncü sayısında yer alan bir haberle duyurdu.

Haberde ayrıca, hâlihazırda dünyada, fiziksel imha yöntemine yönelik çalışmaların devam etmekte olduğu, işlevsel imha (Soft- Kill) ve fiziksel imha yöntemlerinin her ikisini de içeren entegre bir torpido karşı tedbir sistemi çözümünün, henüz bulunmadığı da belirtildi.

TORK’un, ASELSAN’ın geliştirdiği işlevsel imha karşı tedbir sistemleri HIZIR ve ZARGANA ile entegre edilmesiyle birlikte, denizaltıların ve su üstü gemilerinin, torpidolara karşı denizlerde çok daha güvenli seyir yapması hedefleniyor.

 1,691 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.