Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın Yeni Tesisleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıldı

ASELSAN’ın Yeni Tesisleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Kasım’da, ASELSAN’ın Ankara Gölbaşı tesislerinde gerçekleştirilen Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni’ne katıldı. Törende, ASELSAN Akyurt Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi, ASELSAN Akyurt Camii, ASELSAN İvedik Teknopark Tesisleri ve ASELSANNET yeni binasının açılışı, toplu olarak gerçekleştirildi. Törenle birlikte KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi, ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hizmetine sunulurken, KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin yeni parti teslimatları da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende ASELSAN tarafından geliştirilecek Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi projesinin müjdesini de verdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesise girişinde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ile birlikte şeref defterini imzaladı ve yerleşke içinde düzenlenen gezide, yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

TSK İçin Yeni Sistemler

Törende, ASELSAN tarafından geliştirilen bazı sistemlerin teslimatları da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında açıkladığı teslimatların ilki, TSK’nın ilk kez envanterine giren KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi oldu.

KARAKULAK sistemi, HF frekans bandı içerisinde tarama yapıyor, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerini kestiriyor, yerlerini belirliyor, yayınları dinliyor ve parametrelerini çıkarıp kaydediyor. Ayrıca sahada iki veya daha fazla sistem kullanılarak, sayısal harita altyapısı üzerinden yer tespiti de yapılabiliyor.

Törende, TSK’nın envanterinde yer alan KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin yeni parti teslimatı yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi projesinin başlatıldığını da açıkladı.

Kara SOJ-2 olarak da adlandırılan Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi; mevcut olan KORAL’a göre düşman unsurlarını algılama, karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak. Gelişmiş teknolojilerin kullanılacağı sistem, hasmın modern radar sistemlerine karşı da etkili olarak, dost hava unsurların etkin ve güvenli bir biçimde görevlerini icra etmelerine destek verecek.

Tamamlanan Tesislerin Açılışı Yapıldı

55 bin metrekare arazide 8 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi’nde insansız kara, hava ve deniz araçları, bomba imha robotları, Lazer Güdüm Kiti, Hassas Güdüm Kiti, Minyatür Bomba gibi kritik sistemler geliştirilip üretiliyor.

ASELSAN Akyurt Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi

ASELSAN’ın İvedik Teknopark Yerleşkesinde açılışı gerçekleştirilen ek hizmet binasında; ek ofis alanları, teknoloji araştırma çalışmalarını yürütmek ve gösterimlerini gerçekleştirmek üzere laboratuvar ve gösterim alanları, toplantı odaları ve sosyal alanlar bulunuyor.

ASELSAN İvedik Teknopark Tesisleri

Haberleşme Sistemleri, Güvenlik Sistemleri, Bilişim Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Radyo Frekansı ile Tanımlama ve Takip Sistemleri alanlarında faaliyet gösteren ve yüzde yüz ASELSAN iştiraki olan ASELSANNET’in açılışı gerçekleştirilen yeni binasında, 7 bin metrekaresi ofis alanı olmak üzere toplamda 10 bin metrekare kapalı alan bulunuyor.

ASELSANNET Yeni Binası

ASELSAN Sistemleri Sergilendi

Tören sonunda, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, açık alanda sergilenen ve ASELSAN’ın geliştirdiği büyük boyutlu sistemler hakkında bilgi verdi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen gezide şu sistemler tanıtıldı:

 • PULAT Aktif Koruma Sistemi
 • HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemleri
 • M60TM Tankı
 • Modernize Çekili Top
 • KORKUT Ateş İdare Cihazı
 • KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi
 • KALKAN II Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarı
 • SERDAR Tanksavar Füze Fırlatma Sistemi
 • KANGAL Karıştırma/Köreltme Sistemi (Jammer)
 • SERHAT Seyyar Havan Tespit Radar Sistemi
 • İHTAR İHA Tespit/Tahrip ve Raporlama Sistemi
 • KORHAN 35 mm İnsansız Silah Kulesi
 • REDET II Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Sistemi
 • Mobil V-UHF Elektronik Taarruz Sistemleri
 • Silah Tespit Radarı
 • Erken İhbar Radar Sistemi

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.