Ana Sayfa Haberler ASELSAN’ın Yıllık Cirosu 73,6 Milyar Liraya Yükseldi

ASELSAN’ın Yıllık Cirosu 73,6 Milyar Liraya Yükseldi

ASELSAN’ın enflasyon muhasebesi uygulanmış 2023 yılı finansal sonuçları açıklandı. Buna göre, 2023 yılında şirketin enflasyon muhasebesi uygulanmış yıllık cirosu, yüzde 10 artarak 73,6 milyar liraya ulaştı. ASELSAN’dan 26 Mart’ta yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin brüt kârı bir önceki yıla oranla yüzde 13 artarken; faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 14 artışla 16 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 22 olan ASELSAN’ın net kârı ise 7,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Ayrıca şirketin öz kaynaklarının aktife oranı da yüzde 59 olarak açıklandı.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol

Bakiye Siparişleri Rekor Seviyeye Ulaştı

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, yaptığı açıklamada, “Türkiye Yüzyılının simgesi olan 2023’e damga vurduk. Ülkemize ve ordumuza birçok yeni ve kritik teknolojiyi kazandırdık. ASELSAN olarak ülkemiz için var gücümüzle çalışmaya, teknoloji üretmeye ve hep daha ileriye gitmek için gayret göstermeye devam ediyoruz. 2023 yılında aldığımız 5 milyar dolarlık sipariş ile şirketimizin 2023 sonunda bakiye siparişleri tarihi rekor seviye olan 11 milyar dolara ulaştı. 2023 yılında ihracatta da önemli başarılar gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. 4 ülkeye ilk defa ihracat yaptık ve 20’den fazla ürünün ilk ihracatını gerçekleştirdik. Özellikle Şili’de kazandığımız tank modernizasyon ihalesi ile ASELSAN’ın bu alandaki yetkinliğini de kanıtlamış olduk. 2023 yılında, 601 milyon dolarlık yeni ihracat sözleşmesi imzalayarak, tarihi bir başarı yakaladık.” ifadelerini kullandı.

“2023 Yeni Teknolojilerin Yılı Oldu”

Türk savunma ve havacılık sanayisine birçok kritik ve yeni teknolojiyi de kazandırdıklarını belirten Akyol, sözlerini şöyle sürdürdü: CENK, AKREP ve ALPER radarları, YENER mayın tespit sistemi, ASELFLIR-400 kamerası, ODAKAN kamera ailesi, 2023’te ilk defa envantere giren ürünlerimizin sadece birkaçı. Dünyanın en iyi kamerası ASELFLIR-500, ülkemizin ilk uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER, AESA uçak burun radarımız, güdümlü mühimmatımız TOLUN, otonom sualtı aracımız DERİNGÖZ gibi ürünlerimizde de 2023 çok önemli mesafeler kat ettiğimiz bir yıl oldu. Bu ürünlerin birçoğunda test aşamalarını başarıyla tamamladık, bazılarında seri üretim aşamasına geçtik. Türkiye’nin gurur kaynağı olan ve yurt dışına da ihraç edilen birçok platformu ASELSAN teknolojileriyle donattık. Bu teknolojilerle, ANKA, ATAK, Bayraktar TB2, EJDER YALÇIN, HÜRKUŞ, KİRPİ, MİLGEM gibi marka platformlarımızın gücüne güç katıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.