Ana Sayfa Haberler ASFAT, Pakistan MİLGEM’lerinin Savaş Sistemleri için ASELSAN ve HAVELSAN’la Sözleşme İmzaladı

ASFAT, Pakistan MİLGEM’lerinin Savaş Sistemleri için ASELSAN ve HAVELSAN’la Sözleşme İmzaladı

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT), 4 korvetin inşasını içeren Pakistan MİLGEM Projesi (PN MİLGEM) kapsamında, ASELSAN ve HAVELSAN ile savaş sistemleri tedariki ve entegrasyonuna yönelik sözleşme imzaladı.

TOBB Konferans Salonu’nda, 6 Aralık’ta düzenlenen PN MİLGEM İmza Töreni’ne; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve savunma sanayisi şirketlerinin yönetici ve temsilcileri katıldı.

Törende, sırasıyla, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar birer konuşma yaptı.

Akgün, konuşmasında, projenin, Türk mühendisinin uluslararası standartlarda hatta üzerinde tasarım ve üretim yaptığını ortaya koyması ve bu kabiliyetlerini kardeşleriyle cömert şekilde paylaştığını göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Akgün, ayrıca, savunma sanayisinin sürdürülebilirliği ve dinamizmi için tek çarenin ihracat olduğunu vurguladı. Pakistan’ın korvetlerinin en düşük maliyet, en yüksek kalite ve en kısa zaman prensibiyle tamamlanacağını vurguladı.

Atalay da Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla birlikte geliştirilen, dünyada sadece birkaç ülkenin sahip olduğu Yeni Nesil Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in dost ve kardeş ülkenin gemilerinde kullanılacak olmasının kendilerini mutlu ettiğini ve gururlandırdığını belirtti. Yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirilen bu sistemin ilk kez dördüncü MİLGEM olan TCG KINALIADA’da kullanıldığına işaret eden Atalay, envanterdeki diğer platformlara da ADVENT’i kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. Ayrıca projede tüm silah ve sensörlerin entegratörü görevini üstleneceklerini belirtti.

Prof. Dr. Görgün de proje kapsamında, ASELSAN’ın sağlayacağı sistemleri şöyle sıraladı:

 • Elektronik Harp Sistemi
 • Atış Kontrol Radarı
 • Lazer İkaz Sistemi
 • Torpido Karşı Tedbir Sistemi
 • 3 Boyutlu Arama Radarı
 • Seyir ve LPI Radarı
 • Seyir Destek Sistemleri
 • Ataletsel Seyrüsefer Sistemi
 • Muharebe Sistemleri
 • 76 milimetre Top Atış Kontrol Sistemi
 • 25 milimetre Stabilize Top Sistemi

Bakan Akar ise konuşmasında, bu ihracatın Türkiye ve Pakistan’a kazandırdıklarına dikkat çekerek, Türk savunma sanayisinin, gelişimine, hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından, ASFAT ile ASELSAN ve HAVELSAN yöneticileri sözleşmeleri imzaladı.

 1,539 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.