Ana Sayfa Haberler ASFAT ve MKEK’den İki Yeni Araç

ASFAT ve MKEK’den İki Yeni Araç

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üst düzey komuta heyeti, 2 Ekim’de, Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Etkinlik kapsamında, ASFAT’ın öncülüğünde kamu ve özel sektör iş birliğiyle geliştirilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı ile MKEK tarafından geliştirilen Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı tanıtıldı. Bakan Akar ve komutanlar, geliştirilen araçların kabiliyetlerinin sergilendiği testleri izlediler ve yetkililerden araçlara yönelik detaylı brifing aldılar.

MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere tarafından tanıtılan Elektrikli ZMA projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve hâlihazırda kullanımda olan M113 sınıfı (ZPT, ZMA, GZPT) araçların geliştirilmesi amacıyla başlatıldı. Bu proje ile mevcut M113’lerin, hibrit tahrik sistemi ve yeni nesil yazılımla donatılarak; yakıt tüketiminin ciddi olarak azaltılması ve bakım idame masraflarının düşürülmesi hedeflendi. Motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılmasının hedeflendiği projede geliştirilen araçlar, uzaktan kumanda ile insansız olarak da kullanılabilecek. Ayrıca M113 ZPT ve GZPT’ler, 25 mm top sistemi entegre edilerek yeni nesil elektrikli ZMA’ya (E-ZMA) dönüştürülebilecek. Tanıtım esnasında, Genel Müdür Yasin Akdere, bu projenin tamamlanmasıyla beraber herhangi bir sınırlamaya takılmadan, yeni nesil araçlara yönelik güç grubu tasarımı ve üretimi yeteneğinin ülkemize kazandırılacağının altını çizdi.

ASFAT liderliğinde, kamu ve özel sektör iş birliğiyle geliştirilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MMTT) ise ASFAT Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tunçay tarafından tanıtıldı. Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde, Armoks 500T zırh çeliğinden üretilen MMTT, çelik paletlere ve 12,560 kg toplam ağırlığa sahip. Uzaktan kumandalı araç, 1,7 m genişliğindeki bir şeritte, 25 cm derinlikteki mayınları temizleyebiliyor ve 500 metre mesafeden kumanda edilebiliyor.  Tamamen yerli Ar-Ge ve Türk mühendisliğinin ürünü olan ve sertifikasyon işlemleri tamamlanan MMTT’in, TSK envanterinde yerini aldıktan sonra dost ve müttefik ülkelere de ihraç edilebileceği değerlendiriliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.