Ana Sayfa Haberler Asis, Elektronik Alanındaki 10 Yılı Aşkın Tecrübesini, ASİSGUARD ile Savunmaya Taşıyor

Asis, Elektronik Alanındaki 10 Yılı Aşkın Tecrübesini, ASİSGUARD ile Savunmaya Taşıyor

MSI Dergisi’nin 179’ncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Kurulduğu 2007 yılından bu yana, akıllı bilet sistemleri, otomasyon sistemleri, araç takip sistemleri, kartlı geçiş ve kişi sayma sistemleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürüterek yazılım geliştiren Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. (Asis), bu yılın başlarında, savunma ve kamu güvenliğine yönelik faaliyet göstermek üzere hayata geçirdiği tescilli markası ASİSGUARD ile savunma sektörüne de adım attı. Kuruluşunun ardından kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, özgün olarak geliştirdiği ürünler ile sektöre hızlı bir giriş yapan firma, 26 Nisan’da düzenlediği basın toplantısı ile faaliyetleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

 

Toplantıda detaylı bir sunum yapan ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, firmanın vizyonunu şu sözlerle açıkladı: “ASİSGUARD olarak imkân ve kabiliyetlerimizi, savunma sanayisine yenilikçi teknolojiler kazandırmak için kullanmaya odaklanmış durumdayız. Bugün ürün ailemizde öne çıkan dron sistemlerimiz ile askeri kara araçları için geliştirdiğimiz elektronik sistemler, mevcut ihtiyaçları karşılamanın ötesinde, savunma kabiliyetlerimizi ileri taşıyacak son derece önemli çözümler sunuyor.”

Türkiye’nin yanı sıra dost ülkelerin de envanterlerine girme hedefiyle çalıştıklarının altını çizen Sunar, sözlerine şöyle devam etti: “2019 yılında ürün gamımızı genişletmekle birlikte, ihracat anlamında da başarılı işlere imza atmayı amaçlıyoruz. Türk Cumhuriyetleri, Malezya, Endonezya, Pakistan gibi ülkeler ile Hicaz Yarımadası ve Kuzey Afrika, hedef pazarımızı oluşturan bölgeler arasında yer alıyor.”

 

Ürünler, Yapay Zekâ ile Şekilleniyor

ASİSGUARD, şu 4 alanda faaliyet gösteriyor:

 • İHA’lar
 • Araç elektroniği
 • Elektro-optik
 • Kamuya yönelik bilişim (IT) sistemleri

ASİSGUARD, araç elektroniği alanındaki faaliyetlerini, İzmir’de yürütüyor. İHA’lar ve donanım ile ilgili çalışmalarına ise ODTÜ TEKNOKENT’te bulunan 2 ayrı laboratuvarında devam ediyor.

Henüz 65 kişilik bir firma olmalarına rağmen sürdürülebilir bir ekosistem ile büyüme konusuna önem verdiklerinin altını çizen Sunar, bu kadar kısa sürede ürün geliştirebilmeyi, alt yüklenicileri sayesinde başardıklarını vurguladı. Sunar, ortaya koydukları tüm ürünlere, yapay zekâ ve makina öğrenmesi konusundaki derin tecrübelerini aktardıklarını da sözlerine ekledi.

SONGAR Silahlı Dron Sistemi

 

SONGAR, Hem Görecek Hem Vuracak

ASİSGUARD’ın İHA çözümleri; SONGAR ve SALGUR’dan oluşuyor. Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, hem gündüz hem gece şartlarında kullanılmak üzere geliştirilen SONGAR, stabilize silah sistemine sahip bir dron.

SONGAR, özel uzaktan komuta sistemi ile tek personel tarafından kullanılabiliyor. SONGAR’ın silahı ise yurt içinde özel olarak geliştirilen Dron Üzeri Makinalı Tüfek (DMT). 5,56×45 mm NATO standardındaki DMT, tam otomatik olarak ateş edebildiği gibi, kontrollü şekilde 15’erli atışlar da yapabiliyor. SONGAR’ın taşıdığı 200 adet şeritli mühimmat, silaha, esnek mermi yolu ile besleniyor. Böylelikle SONGAR bir kez havalandıktan sonra, şarjör değişimi gibi bir sıkıntı da yaşamıyor. Mühimmat kutusu hızlı bir şekilde değiştirilebilen SONGAR, kısa sürede tekrar göreve hazır hâle gelebiliyor.

SONGAR’ın makineli tüfeği, stabilizasyon ve geri tepme sönümleme sistemine sahip.

 

Yine milli ve özel olarak, bir yurt içi altyüklenici tarafından geliştirilen Otomatik Atış Stabilizasyonu Sistemi (OASİS) ile donatılan İHA, bu sistem sayesinde, hareket halinde de etkili şekilde ateş edebiliyor. Dikey eksende 0 ila -60 derece arasında tevcih edilebilen silah, bir geri tepme sönümleme sistemine sahip olduğu için, tam otomatik atışlarda dâhi isabet kaydedebiliyor. 10 km’lik bir harekât yarıçapı bulunan SONGAR, azami 2.800 metre irtifaya kadar tırmanabiliyor.

 

Taciz Ateşlerine Dur Diyecek

İHA’nın esnek mermi yolu konusunda, bu alandaki ürünleri ile sektörün önde gelen çözüm ortağı konumundaki ANOVA’nın çözümleri tercih edildi. Geçtiğimiz haftalar içerisinde Tuz Gölü’ndeki test sahasında atışlı testleri gerçekleştirilen SONGAR, bu testleri başarıyla geride bıraktı.

Birkaç dron ile eş zamanlı görev yapabilen bu sistem, hedef bölgenin tespiti, tehdidin etkisiz hale getirilmesi, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor.

Teröristle mücadele harekâtındaki en büyük sıkıntılardan birisinin, üs bölgelerinin maruz kaldığı taciz atışları olduğunu dile getiren Sunar, bu tip durumlarda, teröriste karşılık verilmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlattı. Taciz ateşinin geldiği bölgeye uzak mesafeden yapılan atışların etkisiz kaldığını; bölgeye operasyon düzenlemenin ise çok fazla zaman alan ve teröristin kaçması için fırsat yaratan bir eylem olduğunu belirten Sunar, SONGAR’ın bu tip görevlerde kullanılabileceğini ve caydırıcı bir unsur olacağını söyledi.

 

Vurucu Mikro Dron SALGUR: Kalabalık ve Tehlikeli

Dron ailesinin bir diğer ürünü olan SALGUR ise gizli ya da özel operasyonlarda kullanılmak üzere geliştirildi. SALGUR, 6 dron sistemine kadar sürü olarak görev yapabiliyor. Üzerinde HD kamera, termal kamera ve mikrofon sistemleri bulunan SALGUR; yüz tanıma, yazı, obje ve araç tanıma ve ses tanıma özelliklerine sahip. Ayrıca içerisinde bulunduğu ortamı, otomatik olarak 3 boyutlu şekilde algılayarak kendi rotasını belirleyebiliyor. Bu kabiliyetleri ile otonom olarak da çalışabiliyor. 25 dakika havada kalabilen SALGUR, 2 km mesafeden görüntü ve telemetre verisi aktarabiliyor. SALGUR ayrıca, bayıltıcı gaz veya küçük bir miktar patlayıcı taşıma kabiliyetini haiz.

SALGUR’un 4 ayrı çalışma modu bulunuyor. Bu modlar ve işlevleri kısaca şöyle:

 • Keşif: SALGUR, otonom olarak belirli bir bölgeyi tarayarak, istenilen hedefleri arayabiliyor.
 • Gözetleme: Bu modda SALGUR, hedef bölgeye sızarak görüntü aktarımı yapıyor.
 • Ortam dinleme: Gözetleme moduna benzer şekilde SALGUR, bu modda ortamdan elde ettiği sesleri aktarıyor.
 • Saldırı: SALGUR, tanımlanan bir hedefe saldırı düzenleyebiliyor.

Tespiti Neredeyse İmkânsız

Çalışma anında ürettiği gürültü 25 desibel civarında olan SALGUR, son derece sessiz bir dron. Ayrıca pervaneden pervaneye genişliği sadece 10 cm. Küçük boyutları ve sessiz çalışması, SALGUR’un gizli görevler sırasında tespitini zorlaştırıyor.

SALGUR’un özel olarak tasarlanan uzaktan kontrol ünitesi, aynı zamanda taşıma çantası işlevi de görüyor içine 6 adet dron yerleştirilebiliyor. Çanta içerisinde ayrıca, kablosuz şarj sistemi de bulunuyor ve 6 adet dron, aynı anda şarj edilebiliyor.

 

Askeri Araçların Elektronik İhtiyaçları için SADAK

ASİSGUARD’ın SADAK Askeri Kara Araçları Elektronik Sistemleri ürün ailesinin üyeleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Karakutu (KRK), araçların CAN (Controller Area Network) hattından yayınlanan verileri, içerisindeki hafıza birimine kaydediyor ve bir büyük veri sunucusuna gönderiyor.
 • Askeri Araç Sağlık ve Kullanım İzleme Sistemi (ASKSİS), araç üzerine yerleştirilen özel sensörler vasıtasıyla araçtaki sistemlerin sağlık durumlarına ilişkin veriler toplayıp, bunları büyük veri algoritmaları kullanarak işleyen milli bir kestirimci bakım sistemi.
 • Araç İçi Konuşma Sistemi (AİKS), askeri kara araçlarında kullanılmak üzere, araç içi personelin operasyonel koşullarda sesli iletişimini sağlıyor ve dış operasyon birimleri ile yetkiler dâhilinde haberleşmesini gerçekleştiriyor.
 • Siren ve Anons Sistemi (SAS), kara ve deniz platformları için askeri standartlara uygun olarak geliştirildi. Sistem, personelin araç içinden dış ortamı dinlemesine ve dışarıya anons yapabilmesine olanak sağlıyor.
 • Sürücü Bilgi Sistemi (SBS), motor devri, soğutma suyu sıcaklığı, yağ sıcaklığı ve çalışma süresi gibi motor bilgilerini, personel emniyet kemeri durum bilgisini, mayın kilidi durum bilgisini ve infilak bastırma sistemi durum bilgisini, kullanıcıya tek bir ekran üzerinde sunuyor.
 • Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (MLŞS), seyir halinde veya sabit durumdayken, aracın lastik basınçlarını ayarlayarak, çamur, kum, arazi veya yol koşullarına göre, lastiklerin yol tutuşunu arttırıyor ve aracın her koşulda güvenli şekilde sürülebilmesini sağlıyor.

Firma, Elektro Optik Kamera Sistemleri ile ilgili çözümlerini ise YAZGUR markası altında sunacak ve Türkiye’de hâlihazırda üretilemeyen, ileri teknolojili görüntüleme sistemleri geliştirilecek. Yabancı bir çözüm ortağı üzerinden gerçekleştirilecek teknoloji transferi vasıtasıyla Türkiye’de üretilecek bu sistemler, yerli çözüm ortaklarından yararlanılarak zaman içerisinde yerlileştirilecek.

ASİSGUARD ekibi, basın mensupları ile birlikte.

 2,220 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

1 yorum

ASİSGUARD - MSI Dergisi | ASİSGUARD 24 Temmuz 2019 - 4:27 pm

[…] Habere git […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.