Ana Sayfa Haberler ASİSGUARD, Silahlı SONGAR’ları, Güvenlik Güçlerine Teslim Etti

ASİSGUARD, Silahlı SONGAR’ları, Güvenlik Güçlerine Teslim Etti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASİSGUARD arasında imzalanan Silahlı Mini/Mikro İHA Proje Sözleşmesi kapsamında teslimatlar gerçekleştirildi.

SSB tarafından 17 Aralık’ta duyurulan anlaşmaya göre, güvenlik güçlerine, 8 adet SONGAR Silahlı Drone Sistemi teslim edilmesi planlanıyordu. 1 Şubat’ta gelen yeni açıklamada teslimatların gerçekleştirildiği açıklandı.

SONGAR, özel uzaktan komuta sistemi ile tek personel tarafından kullanılabiliyor. SONGAR’ın silahı ise yurt içinde özel olarak geliştirilen Dron Üzeri Makinalı Tüfek (DMT). 5,56×45 milimetre NATO standardındaki DMT, tam otomatik olarak ateş edebildiği gibi, kontrollü şekilde 15’erli atışlar da yapabiliyor. SONGAR’ın taşıdığı 200 adet şeritli mühimmat, silaha, Anova’nın geliştirdiği esnek mermi yolu ile besleniyor. Böylelikle SONGAR bir kez havalandıktan sonra, şarjör değişimi gibi bir sıkıntı da yaşamıyor. Mühimmat kutusu hızlı bir şekilde değiştirilebilen SONGAR, kısa sürede tekrar göreve hazır hâle gelebiliyor.

Birkaç dronun eş zamanlı görev yapabildiği sistem; hedef bölgenin tespiti, tehdidin etkisiz hale getirilmesi, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor.

 1,006 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.