Ana Sayfa Haberler ASİSGUARD Yeni Anlaşmalarla Büyüyor

ASİSGUARD Yeni Anlaşmalarla Büyüyor

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Bu yıl içerisinde kurulmuş olmasına rağmen, ortaya koyduğu özgün ürünleriyle herkesin dikkatini çekerek sektöre hızlı bir giriş yapan ASİSGUARD, fuarda 3 ayrı anlaşma imzaladı. Firma ayrıca, YAZGUR Elektro Optik Kamera Sistemleri’ni, SALGUR ve SONGAR dronlarını ve SADAK Askeri Kara Araçları Elektronik Sistemleri ürün ailesini sergiledi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Silahlı Drone Sistemi SONGAR ve Vurucu Mikro Drone SALGUR hakkında detaylı bilgi aldı.

 

ASİSGUARD’ın IDEF’teki anlaşmalarından ilki, fuarın 2’nci günü düzenlenen bir törenle imzalandı. Güvenlik teknolojileri sektöründe yer alan Dahua Teknoloji ve ASİSGUARD, teknoloji transferi ve yerlileştirme üzerinde anlaşma sağladılar.

ASİSGUARD ve ZIYAN UAV, İHA konusunda Türkiye’de muadili olmadığı söylenen alanlarda teknoloji transferi yapacaklar.

 

ASİSGUARD ve dron üreticisi ZIYAN UAV ise fuarın 3’üncü gününde bir anlaşma imza altına aldılar. ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, anlaşma hakkında şunları söyledi: “Çin’den ZIYAN UAV firması, Türkiye’de muadili olmayan, çok değişik nitelikte İHA’lar üreten ve sadece bu alanda çalışan bir firma. Türkiye’de bunların Çin’den Türkiye’ye tek taraflı teknoloji transferi yoluyla yerlileştirilmesi ve özellikle dronlara yönelik yapay zekâ alanında, bizlerin mevcut olan yetkinlikleri ile kendi yetkinliklerinin Türkiye pazarında ürün çözümleri geliştirmek üzere yan yana getirilmesi açısından bir anlaşma imzaladık.”

Fuarın son günü gerçekleştirilen bir törenle de ASİSGUARD, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Zemana’nın hisselerinin çoğunu satın aldı. ASİSGUARD, bu ortaklık ile ihracat odaklı çalışmalar yürütmek istiyor.

ASİSGUARD, Zemana’nın hisselerinin çoğunu satın aldı.

ASİSGUARD ve Dahua Teknoloji, teknoloji transferi ve yerlileştirme üzerinde anlaştı.

 

ASKİS’in çalışma şekli

SADAK: Askeri Kara Araçlarına Yeni Elektronikler

ASİSGUARD, SADAK elektronik sistemler ürün ailesini, askeri kara araçlarının pek çok farklı ihtiyacına cevap verecek şekilde geliştirdi. Bunlardan SADAK Askeri Araç Sağlık ve Kullanım İzleme Sistemi (ASKİS), araçlar üzerine yerleştirilen çok sayıdaki sensör aracılığıyla aracın alt sistemlerinin, ömür durumlarına ve sağlıklarına yönelik veriler topluyor. SADAK KARAKUTU (KRK) ise temelde bir büyük veri platformu. SADAK ASKİS gibi farklı sistemlerden gelen verilerin, hem işlenmesini sağlıyor hem de bunları, araç dışındaki merkezi bir veri bankasına yönlendiriyor.

ASİSGUARD, SADAK KRK ve ASKİS ile Endüstri 4.0 kavramının, bakım süreçlerine uygulanmasını konu alan Bakım 4.0 (Maintenance 4.0) alanına da giriş yapmış oldu. Askeri araçlar alanında, Bakım 4.0’ı uygulayan ilk firma olduklarını söyleyen Sunar, şöyle devam etti: “Arabanızı bakıma götürüyorsunuz, bakımı yapılıyor, size de 10.000 km sonra geri gel deniyor. Bunun adı planlı bakım. Ama aracınızın içerisine koyduğunuz sistemler ile motor yağınızın sağlık durumunu ölçerek, 10.000 km’nin sonunda gerçekten yağınızın ömrü bitmiş mi yoksa daha 5.000 km yol alabilecek durumda mı bunu tahmin edebilecek bir akıllı sistemi araca koyabilirseniz gereksiz yere bakım yaptırmaktan kurtulursunuz. Biz SADAK KRK ve ASKİS ile bunun askeri alanda uygulanabileceği bir platformun temellerini atıyoruz. Bu çözümümüzle, araç üzerindeki mekanik ve elektronik her türlü değişkeni takip ederek, ömür devri maliyetlerinin azaltılması ve optimizasyonunda büyük tasarruf sağlayacağız. Ayrıca, aynı veriler, araçların harekata hazırlık seviyesinin anlık takibi açısından sadece bakım kademeleri için değil, aynı zamanda harp planlayıcıları için de harekata önemli bir girdi sağlayacak.”

ASİSGUARD, SADAK askeri kara araçlarına yönelik elektronik ürün ailesini, farklı maketler üzerinden tanıttı.

 

ASKİS’in donanım özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

 • RS-422/ 485 / 232
 • USB
 • CANBUS
 • Sayısal / Analog Giriş-Çıkış
 • GSM Arayüz (Opsiyonel)
 • WiFi Arayüz (Opsiyonel)
 • Ethernet Arayüzü
 • Yüksek Hızlı Dahili Depolama Birimi
 • İhtiyaca Özel Arayüz

 

ASİSGUARD’ın SADAK Askeri Kara Araçları Elektronik Sistemleri ailesi içerisindeki diğer ürünleri ise şunlar:

 • SADAK Araç İçi Konuşma Sistemi (AİKS)
 • SADAK Siren ve Anons Sistemi (SAS)
 • SADAK Sürücü Bilgi Sistemi (SBS)
 • SADAK Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (MLŞS)

 

SONGAR ve SALGUR dronları

 

Yenilikçi Dronlar

ASİSGUARD’ın dron ailesinin üyelerinden SALGUR, gizli ya da özel operasyonlarda, keşif ve gözetleme maksatlı kullanılmak üzere geliştirildi. Pervaneden pervaneye genişliği 10 cm olan SALGUR, 6 dron sistemine kadar eş zamanlı şekilde birlikte uçarak sürü olarak görev yapabiliyor.

Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, hem gündüz hem gece şartlarında kullanılmak üzere geliştirilen SONGAR ise stabilize silah sistemine sahip bir dron. Üzerinde 5,56×45 mm çapında bir makinalı tüfek bulunan SONGAR, özel uzaktan komuta sistemi ile tek personel tarafından kullanılabiliyor.

 

 

 1,996 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.