Ana Sayfa Haberler Askeri Haberleşme Elektroniğinde Doğru Adres: Karel

Askeri Haberleşme Elektroniğinde Doğru Adres: Karel

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri elektronik alanında, patenti kendine ait son teknoloji ürünlere de sahip olan Karel, IDEF’te, kendi tasarımı olan bu ürün ve çözümlerinin tanıtımına odaklanıyor. Firma, bu ürünlerden Muhabere Anahtarlama Sistemi MAS200’ü ise ilk kez sergiliyor. Kendi alanında Türkiye’nin pazar lideri olan Karel, ürünlerini ve çözümlerini 30’dan fazla ülkeye de ihraç ediyor.

 

Karel, 1986 yılında telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olarak kuruldu ve Türkiye pazarına yönelik PBX ürünler ve hizmetler üretmeye başladı. Şirket, Türkiye’nin elektro-mekanik iletişim sistemlerinden elektronik iletişim sistemlerine geçişine öncülük etti. Ayrıca şirketin kuruluşundan bu yana uluslararası standartlara uygun bir Ar-Ge departmanı bulunuyor. Sadece PBX ürünleriyle Türkiye’deki 700,000’in üzerinde işletmeye hizmet veren Karel, Avrupa’da ilk 3; dünyada ise ilk 15 üretici arasında yer alıyor.

2.050’den fazla çalışanı ile Karel, 20 yıldan uzun bir süredir iletişim ihtiyaçları konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri için çözümler sunuyor. Karel Askeri Ürün Ailesi içerisinde, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) bünyesindeki milli gemiler için tasarlanmış Dayanıklı Haberleşme Santrallerinden, Genel Seslendirme Genel Alarm (PAGA) sistemlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Karel, son 10 yıl içerisinde piyasaya, Dz.K.K.lığı ve tersanelerin ihtiyaçlarına istinaden, orta büyüklükteki askeri gemiler için PBX interkom sistemleri ve PAGA sistemleri sundu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’nın muharip araçlarında kullanılan İç Konuşma Sistemleri’ni üreten firma, IKT100 serisi İç Konuşma Sistemleri ile taktik askeri araçlarda telsiz ile entegre ve maliyet etkin bir çözüm sunmuş oldu.

Karel Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol, şirketin misyonunu şu şekilde özetliyor: “Karel, deneyimli Ar-Ge altyapısı ile savunma sanayisi için ürün ve projeler geliştirmeye ve hem ulusal hem de uluslararası savunma projelerinde altyüklenici olarak önemli bir rol oynamaya devam edecek. Şirket kültürümüz, birçok farklı şirketle kolayca iş birliği yapmamıza olanak sağlıyor. Daima projeleri zamanında başarıyla tamamlamak için çalışıyoruz.”

Ar-Ge ile Gelen Özgün Çözümler

Karel, Ar-Ge çalışmaları neticesinde, 2018 yılı içerisinde, Ağ geçidi (gateway) çözümlerini geliştirdi. Askeri gemilerdeki uydu haberleşme sistemlerinde kullanılabilecek 7 analog ve E1 hattını IP tel porta taşıyan ağ geçidi ürünü başarı ile kullanıma girdi. Ayrıca K.K.K.lığı için 14 analog+ E1 IP çevirici AG102 model ağ geçidi, önümüzdeki aylarda kullanılmaya başlayacak.

Karel’in, Telsiz Ağ Geçidi (ROIP) ürünlerinden TAG101; 4 telsizi ve 14 analog portu IP’ye çevirme kapasitesine sahip. Ağ geçidi uygulamaları için 1U yüksekliğindeki 3 farklı ürün de IDEF 2019 fuarında sergileniyor. Karel, ilk milli ağ geçidi ürün ailesini, özgün teknolojisi ile geliştirmiş olmaktan gurur duyuyor.

 

Hedefte İhracat Var

Şirketin savunma sanayisindeki en önemli hedefi, uzun vadede ihracat gerçekleştirerek pazarlarını Güney Asya, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerine doğru genişletmek. Şirket ayrıca, yurt içindeki ana yüklenicilerle iş birliklerini geliştirmek istiyor.

Avrupa’nın en önde gelen askeri sahra santrali DS200T ile Azerbaycan ve Bangladeş ordularına hizmet veriyor. DS200T, kullanıcısına, dünyanın her yerindeki telli bağlantılarla konuşabilecek bir alt yapı sağlıyor. Günümüz IP teknolojisini de içeren hibrit bir santral olan DS200T, askeri IP radyolink ekipmanları ile bağlantı sağlayarak, dünyadaki tüm silahlı kuvvetler için hızlı ve taşınabilir, küçük ve düşük maliyetli bir haberleşme imkânı kazandırıyor. DS200T, en iyi performansı, ASELSAN’ın 5220 IP radyolink ürünü ile birlikte kullanıldığında veriyor.

Savunma sanayisinde Ar-Ge çalışmaları için altyapı yatırımlarına devam eden ve bu sayede test yeteneklerini arttıran Karel, kendi bünyesinde, MIL-STD-810’a uygun çevresel etmen test laboratuvarı ile MIL-STD-461 uyumlu EMC test laboratuvarları kuruyor. Bu sayede şirket, askeri ürünler üzerinde kendi bünyesinde gerçekleştireceği çevresel testler ve EMI/EMC testleri ile rakiplerinin bir adım daha ötesine geçecek. Firma, bir yandan da hava platformları için tasarım çalışmalarını destekleyen eğitimleriyle Ar-Ge personelinin becerilerini arttırıyor.

Ds200T

DS200D/T serisi askeri haberleşme sistemleri, kullanım yerine bağlı olarak, kara ve deniz sistemleri şeklinde ikiye ayrılıyor.

Zorlu saha koşulları için taşınabilir bir yapıda tasarlanan DS200T, darbelere karşı dayanıklılık gösteriyor. DS200T, kullanımda kolaylık sağlayan arkadan aydınlatmalı geniş ekranı ve tuş takımı, kabinlere takılan alıcısı, kulaklık seti ve PC tabanlı sistem yönetimi ara yüzü gibi özelliklerle kendisini rakiplerinden ayırıyor. Analog/IP/ISDN terminalleri, telesekreter, faks ve modem, GSM ağ geçidi ve diğer telli haberleşme sistemleri gibi cihazlarla bağlantı sağlıyor.

IKT- İç Haberleşme sistemi

Deniz ve kara taşıtları için geliştirilen IKT- İç Haberleşme Sistemleri; titreşim, şok ve ısı gibi zorlu saha koşullarına dayanıklılık ve su geçirmezlik özellikleri ile öne çıkıyor. Sistem, esnek yapısı sayesinde, farklı sayıdaki kullanıcılara haberleşme ve kablosuz erişim olanağı sağlıyor.

KAREL’in, özellikle zırhlı araçlar için geliştirdiği iç haberleşme sistemleri, araç üreticileri arasında gittikçe daha popüler hale geliyor. Karel, tüm askeri çevre ve elektromanyetik uyumluluk standartlarını yerine getirirken, araç mürettebatının iç ve telsiz iletişim ihtiyaçları için uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. IKT sistemleri, iki farklı telsize gönderme ve alma yapabiliyor ve araç komutanı, mürettebatın erişim yetkilerini kontrol edebiliyor. KAREL IKT-Intercom sistemlerinin farklı türleri, farklı araçların ihtiyaçlarına göre geniş bir kullanım alanı sunuyor.

MAS200

Karel’in IDEF 2019’da ilk kez sergilediği MAS200, 30 kullanıcı istasyonunu destekleyen ve 4 ayrı telsizin bağlanabileceği bir ürün. Karel, Dz.K.K.lığı SAT botlarının iç haberleşme ihtiyacı için yerli bir çözüm olarak öne çıkan MAS200’ü, askeri kara araçları için de öneriyor.

 

AD101

Askeri Gemi Alarm ve Seslendirme Sistemi olarak geliştirilen AD101 sistemi, gelişmiş özellikleri ve entegre yapısı nedeniyle askeri gemilerde alarm ve anons ihtiyacını karşılıyor. Alarm ve adres sistemi ile bölge bazında alarmlar verilebiliyor; seçilen bölgelere duyuru ve Radyo-CD üzerinden müzik yayını yapılabiliyor.

AD101 sistemi, Muhabere Anahtarlama Sistemi (MAS) ve askeri gemi santralleri ile entegre olarak çalışıyor. Sistem ayrıca, hem MAS üzerinden yetkilendirilmiş kullanıcı istasyonlarına hem de telefon santrali üzerinden başlık takımı ile alarm & anons yapmak için harici bir arayüze sahip. MAS kapsamındaki Telefon Tekrarlayıcı Üniteleri, Genel Kontrol Üniteleri üzerindeki amfi modülleri üzerinde bulunuyor.

AD101 sistemi, birden fazla ürünün entegre edilmesiyle oluşturulan modüler bir yapıya sahip. 19 inç rack kabinetlere göre geliştirilen sistem, hem AC-DC hem DC-DC hem de farklı güç ihtiyaçlarıyla uyumlu olacak şekilde ölçeklendirilebilen bir güç kaynağına sahip. Amfi merkez birimi üzerinden kontrol edilip ve yönetilen sistem, kolay montaj için ve bakım için tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde, sistemin arızalı üniteleri, bütünlük zarar görmeden kolayca değiştirilebiliyor.

MIL-STD-461E ve MIL-STD-810F askeri standartlarına uygun olarak geliştirilen sistemde kullanılan askeri konektörler, korozyon, titreşim ve diğer arızaları önlüyor. Tüm sistemin güç kaynağı tek bir noktadan sağlanıyor. Özel filtreleme ise güç kaynağındaki gürültüyü önüyor. Yönetim yazılımı ile tüm sistem kolayca yapılandırılabiliyor ve hata durumları kolayca izleniyor.

Askeri Ağ Geçidi

AG101, AG102 ve TAG102 askeri ağ geçidi cihazları, FXS modülüne bağlanacak analog telefon ara yüzlerinden alınan veriyi ve RoIP modülüne bağlanacak telsiz ara yüzlerinden alınan veriyi; ethernet/IP verisi haline getirip birleştirilerek tek bir porttan iletmek (IP) ve ters yönde tek bir porttan gelen veriyi FXS ve RoIP ara yüzlerine dağıtmak amacıyla kullanılıyor.

Sistemin fonksiyonel özellikleri:

  • Cihazın tüm parametrelerinin SNMP üzerinden kontrol edilebiliyor ve izlenebiliyor
  • Cihazın tüm parametreleri web ara yüzü üzerinden yönetilebiliyor
  • Cihaz üzerinde 14 adet FXS ve 4 adet RoIP arayüzü var
  • Ethernet Taşıyıcı Arayüzü 10/100 Mbit ve Auto-MDIX destekliyor
  • Cihazın DNS ve NAT/STUN desteği var ve DHCP protokolü ile otomatik IP alabiliyor
  • DTMF kullanılarak IP şebekesi üzerinden PTT sinyali taşınabiliyor
  • Cihazın kontrol ve izleme yapılabilen ara yüzü Türkçe veya İngilizce olarak dil seçimine imkân tanıyor
  • Cihazın ses ara yüzleri G.711, G.723.1 ve G.729 ses kodeklerini destekliyor, ses kodekleri açısından Ses Sunucuları ve diğer ağ geçidi cihazları ile uyumlu çalışıyor
  • Cihazın analog ses ara yüzleri, kriptolu ses haberleşmesi yapabilen MILSEC-1A cihazıyla uyumlu olarak çalışıyor
  • Cihazın, birim fonksiyonlarının kontrolü ve oluşacak hataların tespiti için kendi kendini test edebilme (CİT) yeteneği var.

 4,586 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.