Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji, 3 Kıtadan Gelen Konuklarını Kayseri’de Ağırladı

ASPİLSAN Enerji, 3 Kıtadan Gelen Konuklarını Kayseri’de Ağırladı

ASPİLSAN Enerji, dünyanın çeşitli ülkelerinden lityum iyon pil kullanıcılarını, Kayseri Mimar Sinan OSB’de bulunan Pil Üretim Tesisi’nde ağırladı. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen sektör profesyonellerini, AR-GE çalışmaları, üretim kabiliyetleri ve ürün performansı konusunda bilgilendiren ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Turan Özdemir, son teknolojiyle ürettikleri A28 lityum iyon pil hücresi ile yıllardır bu alanda ithalat yapan Türkiye’nin, ilk defa ihracatçı pozisyonuna geçtiğini söyledi.

ASPİLSAN Enerji Global Aktör Olacak

ASPİLSAN enerji olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ‘Mobilite Yol Haritası’ kapsamında Türkiye’nin, bölgesinde bir batarya üretim merkezi olması amacına hizmet ettiklerini belirten Özdemir, A28 lityum iyon pil hücresinin Türkiye’de pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmesinin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde de tercih edilir hale geldiğini vurguladı. Özdemir, A28 hücresinin ürün kalitesi ve lokasyon avantajı ile ASPİLSAN Enerji’nin global ölçekte bir aktör haline geleceğini de dile getirdi.

Özdemir, “Pil üretim tesisimiz sadece bir fabrika değil, ülkemizin enerjide bağımsızlığı adına dikilmiş bir özgürlük anıtıdır. Tesisimiz, dünyada ancak sınırlı sayıda kuruluşun sahip olduğu uluslararası sertifikasyon ve standartlarda üretim yapmaktadır. Düşük sıcaklık, çalışma performansı rakiplerinden daha iyi olan A28 hücremiz, özellikle e-mobilite, enerji depolama sistemleri, tüketici elektroniği ve dış ortam uygulamalarında önemli avantajlar sunmaktadır” dedi.

Milli Teknoloji, Yerli Üretim

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, savunma ve havacılık sanayisi ve özel sektörün pil ihtiyacına milli teknoloji ve yerli üretimle verdiklerini, ilerleyen dönemlerde farklı tip, boyut ve teknolojilerdeki pil hücrelerinin de geliştirilmesi çalışmaların sürdüğünü söyledi. Özsoy, üretilen pillerin, telsiz, jammer, robotik sistem, silah sistemi, elektrikli el aletleri, medikal, hibrit araçlar (HEV), akıllı tekstil ürünleri bataryaları, e-bisiklet, e-scooter, forklift ve enerji depolama sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Yıllık 21,6 Milyon Pil Üretim Kapasitesi

Avrupa ve ABD pazarına odaklanan ASPİLSAN Enerji, yıllık üretim kapasitesi 220 MWh olan tesiste, 21 milyon 600 bin adet hücre üretimi kapasitesine sahip. Pil üretim tesisinin altyapısı ve üretim hattında bulunan makine sistemleri, bütün lityum iyon pil kimyalarında üretim yapılabilecek şekilde tasarlandı. Avrupa’daki bağımsız ve tarafsız akredite laboratuvarlarda yapılan testlerle de ASPİLSAN INR18650A28 pilinin uluslararası kalite standartlarını karşıladığı tescillendi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.