Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji’nin 6. Pil Teknolojileri Çalıştayı’nda, Sektöre İş Birliği Çağrısı

ASPİLSAN Enerji’nin 6. Pil Teknolojileri Çalıştayı’nda, Sektöre İş Birliği Çağrısı

ASPİLSAN Enerji tarafından 6’ncısı düzenlenen Pil Teknolojileri Çalıştayı’nın 15 Aralık’taki açılış oturumunda konuşan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade ve ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Necati Tekin, pil, batarya ve enerji sistemleri konularında sektöre iş birliği çağrısında bulundu.

Açılış oturumundaki ilk konuşmayı yapan ve etkinlik hakkında bilgi veren Tekin, şunları söyledi: “Ulusal çalışmalarımızı incelediğimizde, sektör temsilcilerimizin yalnız yol aldığını görüyoruz. Az önce özet olarak bahsettiğim tüm bu gelişmelerin aslında bütün sektörleri etkileyen bütünleşik bir değişim olduğu düşünüldüğünde birlikte hareket etmenin önemini açık ve net olarak görmekteyiz. Dolayısıyla bugün burada sizlerin katkılarıyla oluşturulan bu bilgi paylaşım platformunun gerek bu alanda güncel teknolojilerin ve trendlerin anlaşılması ve paylaşılması gerekse ülkemiz araştırmacı ve sanayicilerinin gelecekte yürütecekleri çalışmalara ışık tutmasının, koordinasyon adına oldukça faydalı olacağını değerlendirmekteyim.”   

ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Necati Tekin

Tekin’in ardından söz alan ve ASPİLSAN Enerji tarafından Kayseri’de yapımı devam eden lityum iyon pil tesisi yatırımına değinen Piyade ise bu konuda tedarikçi olmak isteyen firmaları ASPİLSAN Enerji’nin ekosistemine dahil olmaya davet etti: “Kayseri’ye çok yakışacak olan bu yatırım, böyle kalmayacak. Bir örnek vereyim: Biz ASELSAN Sivas firmasını kurduk ve etrafında bir ekosistem ve yeni şirketler doğdu. Kayseri’de de bunun artacağına inanıyorum. Yani gelecekte, bu fabrikaya hizmet verecek çok şirketin kurulacağını söyleyebilirim. Özellikle Kayseri Organize Sanayi Bölgelerinde prim yapacağını şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu lityum iyon pil yatırımı Avrupa’da da yok, Türkiye’de de yok. Şunu da ifade etmek istiyorum: Bizim bu fabrikamız, 5-6 ay sonra üretime başlayacak. Türkiye’ye yettiği gibi, Avrupa’ya da hizmet vereceğine canı gönülden inanıyorum. O nedenle bu konuyla ilgilenen, tedarikçi olmak isteyen kuruluşlarımızı da şimdiden iş birliğine davet ediyorum.”

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.