Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji, Havacılıktaki Ağırlığını, AS9100 Sertifikasyonu ile Arttırıyor

ASPİLSAN Enerji, Havacılıktaki Ağırlığını, AS9100 Sertifikasyonu ile Arttırıyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Farklı ekipmanlara yönelik olarak ürettiği pil çözümlerinin yanı sıra havacılık alanındaki batarya çözümleri ile de öne çıkan ASPİLSAN Enerji, 15 Ocak’ta, AS9100 Revizyon D belgesi almayı başardı.

Aldığı bu belge ile havacılık alnındaki yeterliliğini bir adım daha ileriye taşıyan firmanın mevcut ürün gamında; askeri hava araçlarına yönelik olarak farklı bataryalar bulunuyor. Nikel Kadmiyum tipteki bu aküler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Gelen Komutanlığı envanterinde de yer alan;

  • AS532, Mi-17, S-71 ve UH-1 gibi helikopterler ile
  • C-130, C-160, CN-235, F-4, F-5 ve T-37 gibi uçaklarda kullanılıyor.

ASPİLSAN Enerji, sivil havacılık alanında da çok önemli adımlar atıyor. EASA sertifikasyonu konusunda başlattığı süreçlerin meyvelerini toplamaya başlayan firma, 2018 yılı Şubat ayında, EASA Üretim Organizasyon Onayı (POA)’nı; aynı yılın Mayıs ayında ise EASA Tasarım Organizasyon Onayı (DOA)’nı aldı. Firmanın ürünleri, bu sürecin bir sonraki adımı kapsamında, yurt dışında testlere tabi tutuluyor. Bu testlerin olumlu geçerek ürünlerin EASA’dan ETSO onayı alması ile birlikte, firma, sivil havacılık alanında da önemli bir başarı elde etmiş olacak. Böylece ASPİLSAN Enerji tarafından üretilen ETSO onayına sahip akülerin, EASA üyesi ülkelerdeki sivil hava araçlarında kullanılabilmesinin önü açılmış olacak.

 539 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.