Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 ASPİLSAN Enerji, Ürün Gamını, Elektrikli Araç Bataryaları ile Genişletiyor

ASPİLSAN Enerji, Ürün Gamını, Elektrikli Araç Bataryaları ile Genişletiyor

ASPİLSAN Enerji’nin fuar gündemi, elektrikli araç bataryaları oldu. Firma; binek otomobiller, hafif arazi araçları (buggy), elektrikli scooterlar (e-scooter) ve sivil amaçlı robotik otonom kara araçları olmak üzere 4 farklı elektrikli araç türü için özgün olarak geliştirdiği bataryaları, fuarda ilk kez sergiledi.

HAVELSAN ile ASPİLSAN Enerji arasında, “Enerji Alanında Bilgi Değişimi ve Gizlilik Anlaşması” ve “KOVAN Projesi Mutabakat Muhtırası” olmak üzere 2 anlaşma imzalandı.

ASPİLSAN Enerji’nin binek otomobiller için geliştirdiği batarya paketi, 8 modülden oluşuyor ve toplamda 400 kg ağırlığa sahip. 400 V gerilime sahip olan batarya paketi, 22 kWsa. enerji depolayabiliyor. 150 kg ağırlığındaki hafif arazi aracı bataryası ise 48 V gerilime sahip. ASPİLSAN Enerji, hafif arazi aracı bataryasının satışı konusunda, hâlihazırda bir son kullanıcı ile anlaştı ve fuarda, müşteriye teslim edilecek prototip ürünü sergiledi.

ASELSAN, Eti Maden ve ASPİLSAN Enerji, yerli madde ile batarya hücresi geliştirme konusunda iş birliği protokolü imzaladı.

ASPİLSAN Enerji, fabrikalar ve depolar gibi tesislerdeki sivil amaçlı robotik otonom kara araçları için geliştirdiği ürünü ise AGV (Automatic Guided Vehicle / Otonom Güdümlü Araç) Bataryası olarak adlandırıyor. Firma, yurt içindeki bir otomobil üreticisi ile AGV Bataryası’nın satışı konusunda da anlaşmış durumda.

ASPİLSAN Enerji’nin 500 g ağırlığındaki E-Scooter Bataryası, 36 V gerilime sahip. Fuar sırasında kendisinden bilgi aldığımız ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, tipik bir e-scooter’ın, bu batarya ile birlikte ve ortalama bir kullanımla 50 km menzile ulaşabileceğini ifade etti.

Lityum İyon Pil ve Alt Bileşenlerinin Geliştirilmesi Projesi, ASPİLSAN Enerji ile TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) arasında imzalandı.

İş Birliklerinin Temelleri Atıldı

ASPİLSAN Enerji’nin; binek otomobiller (en üstte), hafif arazi araçları (üstten ikinci), sivil amaçlı robotik otonom kara araçları (üstten üçüncü) ve elektrikli scooterlar (en altta) olmak üzere 4 farklı elektrikli araç türü için özgün olarak geliştirdiği bataryalar.

ASPİLSAN Enerji, fuarda, bir dizi iş birliği anlaşmasına imza attı:

  • HAVELSAN ile “Enerji Alanında Bilgi Değişimi ve Gizlilik Anlaşması” ve “KOVAN Projesi Mutabakat Muhtırası”
  • Eti Maden tarafından üretilen lityum karbonatın ASPİLSAN Enerji tarafından lityum iyon pil hücresi geliştirilmesi kapsamında, Ar-Ge faaliyetlerinde hammadde olarak kullanılması ve üretilen pil hücrelerinin de ASELSAN tarafından kullanılması konusunda iş birliği protokolü
  • TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) ile “Lityum İyon Pil ve Alt Bileşenlerinin Geliştirilmesi Projesi” adlı sözleşme
  • Menatek ile E-Scooter Bataryası Teminine İlişkin İş Birliği Anlaşması

Firma ayrıca, fuarda, 6T Bataryası, Torpido Bataryası ve Telekom Bataryası ürünlerini ilk kez sergiledi. Bunlardan 6T Bataryası, zırhlı araçlar için geliştirildi ve ürün 2,78 kWsa. enerji depolayabiliyor. Torpido Bataryası, ASELSAN’ın Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu TORK için tasarlandı ve başarı ile test edildi. 5G baz istasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Telekom Bataryası ise hâlihazırda Turkcell ve Türk Telekom tarafından test ediliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.