Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji, Lityum-İyon Pil Alanında Keşif ve Çalışmalarıyla Tanınan Dr. Rachid Yazami’yi Ağırladı

ASPİLSAN Enerji, Lityum-İyon Pil Alanında Keşif ve Çalışmalarıyla Tanınan Dr. Rachid Yazami’yi Ağırladı

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Lityum-iyon (Li-ion) pillerin geliştirilmesindeki önemli rolü ile tanınan ve bu pillerin ana bileşenlerinden olan grafit anodun mucidi olarak bilenen Faslı bilim adamı Dr. Rachid Yazami, 3-4 Ekim tarihlerinde, ASPİLSAN Enerji tesislerini ziyaret etti. Dr. Yazami, firma yetkilileri ile Türkiye’nin geleceğine ışık tutabilecek konularda görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşülen konular arasında, danışmanlıktan teknoloji transferine kadar pek çok önemli başlık yer aldı.

 

Soldan Sağa: ASPİLSAN Enerji Ar-Ge Müdürü Ahmet Altınay, ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Dr. Rachid Yazami ve Asistanı Meryem Chfiri ve ASPİLSAN Enerji Ar-Ge Direktörü Dr. Gökhan Demirci

 

Dr. Yazami, ASPİLSAN Enerji’nin davetlisi olarak, 30 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Elektrokimya Konferansı 2019’a katılarak çeşitli oturumların başkanlığını üstlendi. Konferansın ardından, Dr. Yazami’nin ilk durağı, ASPİLSAN Enerji’nin Ankara’daki Ar-Ge Merkezi oldu ve burada, firmanın pil teknolojilerinde kullanılan malzemeler alanında yaptığı çalışmaları yerinde inceledi. Daha sonra, ASPİLSAN Enerji’nin Kayseri’deki tesislerini ziyaret eden Dr. Yazami, firmanın batarya ve akü üretimi konusunda geldiği noktayı gözlemledi. Ziyaretler sırasında, ASPİLSAN Enerji yöneticileri ve Dr. Yazami, iş birliği gerçekleştirebilecekleri pek çok farklı konuyu da masaya yatırdı.

ASPİLSAN Enerji’nin, Kayseri’de devam etmekte olan bir yatırımı bulunuyor. Firma, satın aldığı yaklaşık 24.000 metrekarelik arazi üzerinde gerçekleştireceği bu yatırımla beraber, Türkiye’nin ilk lityum-iyon (Li-ion) pil üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Dr. Yazami’nin ise pil teknolojileri alanında fikri mülkiyet hakkı kendisine ait olan pek çok patenti bulunuyor.

Ziyaret sırasında görüşülen en önemli konulardan birisi de teknoloji transferi vasıtasıyla Dr. Yazami’nin tecrübesinin, ASPİLSAN Enerji’ye nasıl aktarılabileceği oldu. Taraflar, iş birliği konusundaki görüşmelere bir süre daha devam edecek.

 

Dr. Yazami, ASPİLSAN’ın Çalışmalarından Etkilendi

Dr. Yazami, Türkiye’deki yoğun gündemi esnasında, MSI Dergisi’nin sorularını da yanıtladı. Li-ion piller alanındaki duayenlerden biri olarak kabul edilen Dr. Yazami, ASPİLSAN Enerji’nin mevcut çalışmaları konusunda oldukça etkilendiğini ifade etti. İş birlikleri konusunda oldukça açık fikirli olduğunu belirterek, doğru iş modelini bulabilmek üzere çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Dr. Yazami, görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve tecrübesini Türkiye’ye aktaracak bir iş modeli üzerinde anlaşılması halinde, ASPİLSAN Enerji’nin, belki de dünya üzerindeki pillerden %20 daha iyi performans sunabilecek piller üretebileceğini kaydetti. Dr. Yazami, son olarak, özellikle askeri alanda kullanılmakta olan Li-ion bataryalara yönelik önemli bir teknolojiye sahip olduğunu ve bu bilgi birikimi ve tecrübeyi de ASPİLSAN Enerji ile paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ise Dr. Yazami’nin ziyaretine ilişkin olarak şunları söyledi: “Pil teknolojileri konusunda Türkiye’nin en yetkin firmalarından biriyiz. Bu konudaki uzmanlığı tüm dünya tarafından kabul edilen, bu kadar önemli bir ismin bizi ziyaret etmesi ise ASPİLSAN Enerji’nin bu alanda yürüttüğü çalışmaların olgunluğunun bir göstergesi. Ayrıca Kayseri’de devam etmekte olan, pil üretimi konusundaki yatırımımızın da doğru yolda ilerlediğinin bir kanıtı. Umarız, gerçekleştireceğimiz görüşmeler olumlu sonuçlanır ve kendisinin, tecrübesi ve bilgi birikiminden yararlanarak, Türkiye’nin geleceğine ışık tutabilecek teknolojileri Türkiye’ye getirebiliriz.”

Dr. Rachid Yazami, ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge çalışanları ile fikir alışverişinde bulundu.

 

Başlangıç Kapasitesi: Yılda 2 Milyon Pil

ASPİLSAN Enerji, Kayseri’de kurulum çalışmalarına devam ettiği tesiste, farklı silindirik Li-ion pil hücrelerinin üretimini hedefliyor. Firma, yaklaşık 17.000 metrekarelik kapalı alana sahip olacak tesisin temelini bu yıl içinde atmayı ve 2021 yılının mart ayında üretime geçmeyi amaçlıyor.

Firma, yeni tesisinde ilk etapta, dünya genelinde üretilen bataryalarda en çok kullanılan 18650-26650 ve 20700-21700 ailesi gibi silindirik piller imal edecek. Müteakip aşamalarda ise kese (pouch) ve prizmatik tipte, yeni nesil özel pillerin üretimine başlanacak. Tesiste, kritik savunma sistemlerinin yanı sıra enerji sektöründeki kritik ihtiyaçlardan olan Enerji Depolama Sistemleri ve sivil pazarda kullanılacak tüketici elektroniği ürünleri için de yerli ve milli piller üretilmesinin önü açılacak. Teknoloji yoğun şekilde üretim yapılacak olan tesisin başlangıç kapasitesi, yılda yaklaşık 2 milyon pil hücresi olacak. Pazarın talebine göre, bu kapasite arttırılabilecek.

Hem savunma ve havacılık sanayisinin hem de sivil sektörün yerli pile duyduğu ihtiyaç, bu yatırımı daha özel hale getiriyor. Ayrıca Türkiye’de pil üretimi, yeni iş kolları ve istihdam alanları da yaratacak. Özsoy, Türkiye’nin kendi pilini üretecek kabiliyete kavuşmasının önemini, şu sözleri ile vurguladı: “Öncelikle pilin, hem askeri hem sivil sektörde ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden birisi olduğunu ve ihtiyacın tamamen ithalat yoluyla karşılandığını vurgulamak isterim. Bununla birlikte yerli pil üretimi, aslında düşünüldüğünden daha zor ve ciddi ele alınması gereken bir proje. Ülkemizde, kurşun asit haricinde, 1990’lardan bu yana pil üretimi yapılmıyor. Kurşun asit bataryalar da çevre sorunları doğurduğu için kullanımları giderek azalıyor. Türkiye’nin, 1980’lerde, serbest pazar ekonomisine geçmesi, pil hammaddelerinin ithal ve pahalı olması ve Çin kaynaklı ucuz pillerin ithal edilmesi sebebiyle 1960 ile 1990 yılları arasında, Türkiye’deki pil üretimi tamamen durmuştu. Hâlen, ithal pillerin birbirine entegrasyonu ile batarya üretimi haricinde de elektrokimyasal üretim bulunmuyor.”

Özsoy, tüm zorluklara rağmen ASPİLSAN Enerji’nin elini taşın altına sokmaktan çekinmeyeceğini de sözlerine ekledi: “Diğer bir husus da ülkemizin tedarik zinciri anlamında pil içeriğinde kullanılan hammaddelere ve diğer kritik alt bileşenlere uzak olması. Ancak bütün bu faktörleri ele alarak bu yatırıma yoğunlaştık ve yaklaşık 4 senedir de ciddi çalışmalar yürüterek, yatırımımızı hayata geçirecek seviyede bir olgunluk mertebesine ulaştık. Umuyoruz ki kısa bir süre içerisinde, bu alanda da ülke olarak dışa bağımlılığımız kalmayacak.”

ASPİLSAN Enerji, Kayseri’deki yatırımının tamamlanması ile birlikte, kendi üretimi olan bataryalarda, yine kendi üretimi olan pilleri kullanmaya başlayacak.

 

Yıllık Pil İthalatı: 65 Milyon Dolar

Türkiye’nin, kurşun asit olanlar haricinde, batarya konusunda ithalatçı konumunda olduğunu söyleyen ve yıllık ithalatın ağırlık olarak 8 bin tonun; adet olarak ise 40 milyonun üzerinde olduğunu sözlerine ekleyen Özsoy, bu rakamları şöyle yorumladı: “Türkiye, sadece 2016 yılında, 65 milyon dolarını pil ithalatına ayırdı. Ülkemizde Li-ion pillerin üretilmesiyle tüm sektörler için dışa bağımlılığın ve cari açığın azalacağını; önemli bir ithalatın da ikamesinin sağlanmış olacağını öngörüyoruz. Yani yatırımımızı farklı yönleriyle ele alırsak hem ekonomik hem de stratejik bir niteliğe sahip olacağını ve ülkemize önemli getiriler sağlayacağını değerlendirmekteyiz.”

 2,407 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.