Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji’nin Raylı Sistem Bataryası’na Yerli Malı Belgesi

ASPİLSAN Enerji’nin Raylı Sistem Bataryası’na Yerli Malı Belgesi

ASPİLSAN Enerji, kendi geliştirdiği nikel kadmiyum Raylı Sistem Bataryası için 23 Eylül’de yerli malı belgesi aldı. Gelişmeyi 29 Eylül’de duyuran firma, yerlileştirmeyi başardığı ürünlerin arasına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Söz konusu batarya sistemi, hâlihazırda; Kayseri Ulaşım, Samsun Ulaşım, Adana Metro ve İstanbul Metro’ya ait tramvay ve metro araçlarında kullanılıyor. Türkiye’nin ilk milli elektrikli anahat lokomotifi E5000’de de ayrıca, ASPİLSAN Enerji tarafından tasarlanan ve üretimi tamamlanarak teslim edilen batarya sistemleri bulunuyor. ASPİLSAN Enerji, ASELSAN’ın çeşitli projeleri ile İstanbul, Kocaeli ve Gaziantep’teki raylı sistem projeleri için de batarya temin etmeyi hedefliyor. Firma bu yeni projeler için geliştirdiği bataryaların tasarımlarını da tamamlamış durumda.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, gelişme ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yerli ve milli kaynaklarla savunma sanayiimizin gelişmesi ve ülke sanayimizin güçlenmesi adına yaptığımız çalışmalarda dışa bağımlılığımızı azaltma hedefi ile ilerliyoruz. ASPİLSAN Enerji olarak raylı sistem batarya teknolojilerinde de dışa bağımlılığı azaltma adına önemli bir adım atmış olduk. Ülkemizde sadece firmamız, dünyada ise üç firma tarafından üretilebilen Nikel Kadmiyum raylı sistem batarya sistemimiz 23.09.2021 tarihi itibarıyla Yerli Malı Belgesi almıştır. Ülkemizde olmayan ve tamamen ithal ikamesi niteliğindeki bir teknolojinin firmamızca geliştirilmesi ve ürün haline getirilmesinde emeği geçen ASPİLSAN çalışanlarına ve üst yönetimine, paydaşlarımıza, araç üreticisi ile operatörlere, emek ve çabamıza inanan Savunma Sanayii Başkanlığına, TSKGV yöneticilerine ve ilgili tüm devlet kurumlarına teşekkürü bir borç biliriz.”

ASPİLSAN Enerji Havacılık, Deniz ve Raylı Sistemler Müdürü Murat Kaan ise şu şekilde konuştu: “Uluslararası standartlara uygun, global araç üreticilerinin belirlediği tüm şart ve gereksinimlere haiz batarya sistemlerimiz sayesinde artık raylı sistem sektöründeki önemli ve kritik bir teknolojide dışa bağımlılığımız sona ermiştir diyebiliriz. Bu kapsamda raylı sistem aküsünün yerli üretilmesi cari açığımızın azaltılması ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması açısından da ülkemize katma değer sağlayacaktır.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.