Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisine 43 Yıldır Enerji Sağlıyor

ASPİLSAN Enerji, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisine 43 Yıldır Enerji Sağlıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji, 43’üncü yılını kutluyor. Kayserili hayırsever vatandaşlar ve kuruluşların yaptığı bağışlarla, 2 Nisan 1981’de Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde temelleri atılan ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinde üretilen pillerle savunma ve havacılık sanayisinin yanı sıra özel sektörün de ihtiyaçlarını karşılıyor.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir

Türkiye’nin İlk Lityum İyon Pil Üretim Tesisi

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bugün ASPİLSAN Enerji ailesi olarak tam 43 yıldır ülkemizin enerji depolama alanında dışa bağımlılığını azaltacak çö­zümler üretmenin mutluluğu içindeyiz. 2022 yılında Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisini kuran ASPİLSAN Enerji’de ilk seri ürünümüz olan lityum iyon şarj edilebilir silindirik A28 pilleri üretilmektedir. ASPİLSAN INR18650A28 pil hücresi, yüksek deşarj hızı ve düşük sıcaklık performanslı çalışabilme özellikleriyle dikkat çekmektedir. Lityum iyon şarj edilebilir silindirik A28 pilinin ülkemizde üretilmesi diğer alanlardaki teknolojilerimizin gelişimine de önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

Hedef Bölgenin Batarya Üreticisi Olmak

Özdemir, ASPİLSAN Enerji’nin üretimde çeşitlilik sağlayıp yeni ürün ihracatlarıyla seneyi kapattığını, en büyük hedefinin de ihracat başarılarına yenilerini eklemek olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bölgesinde bir batarya üreticisi olma misyonuna odaklanıyoruz. Uluslararası kalite sertifikasyonları ile taçlandırdığımız A28 hücremiz, global pazarlarda ilgi uyandıran bir ürün haline gelmiştir. Yıllardır lityum iyon pil ithalatı yapan Türkiye, A28 hücresi ile birlikte ilk defa ihracatçı konuma geçmiştir.  ASPİLSAN Enerji, bu misyon doğrultusunda pil üretiminin yanı sıra, hammadde üreticileri, makine üreticileri, üniversiteler ve araştırmacılarla iş birliği yapıyor. Yılmadan yorulmadan ülkemizin batarya ekosistemini geliştirmek için aktif olarak çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAAN’ın Bataryası ASPİLSAN Enerji’den

Türkiye’nin özgün savunma ve havacılık projelerinden biri olan ve TUSAŞ tarafından üretilen Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN’nın bataryalarını da tasarlayan ve üreten ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi alanındaki kritik projelerine güç veriyor. ASPİLSAN Enerji, yoğun AR-GE ve teknoloji geliştirme faaliyetleri izleyerek havacılık bataryaları sektöründe uzmanlaştı. Özdemir, “ASPİLSAN Enerji olarak Kayseri, Ankara ve İstanbul’daki üç ayrı AR-GE merkezimizde sektördeki inovatif çözümleri ve ileri teknolojileri yakından takip ediyoruz. ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan gibi önde gelen şirketlerin ürünlerine yönelik yüksek teknolojili batarya tasarım projelerinde önemli bir mesafe kat ettik. Bu projelerle ülkemizin kritik savunma sistemlerinin yerli ve milli olarak üretilmesine önemli katkılar sağlayacağız.” dedi. ASPİLSAN Enerji, özellikle son dönemde yaptığı geliştirme faaliyetleriyle yaklaşık 40’ın üzerinde farklı tipte uçak, helikopter ve İHA/ SİHA’lar için akü tasarlayıp üretebilen, başta TSK olmak üzere ve diğer kurumların ihtiyaçlarını karşılayan bir merkez haline geldi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.