Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin İlk Yerli Lityum-İyon Pil Üreticisi Olacak

ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin İlk Yerli Lityum-İyon Pil Üreticisi Olacak

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASPİLSAN Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASPİLSAN Enerji), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) sahibi olduğu, enerji ve savunma sanayisi alanlarında faaliyet gösteren, Türkiye’nin stratejik öneme sahip bir kuruluşu. Firma tarafından tasarlanan ve üretilen batarya ve enerji çözümleri; telsiz ve karıştırıcılar, robotik ve elektro-optik sistemler, insansız kara ve hava araçları, enerji depolama sistemleri (EDS’ler), güdümlü hava savunma ve tanksavar füzeleri ve torpidolar gibi birçok kritik uygulama ve sistemde kullanılıyor.

ASPİLSAN Enerji, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen; Özgün Helikopter, HÜRKUŞ ve Milli Muharip Uçak gibi diğer kritik projeler için de farklı özellik ve teknolojilerde batarya tasarımları üzerine Ar-Ge faaliyetleri sürdürüyor. Firma, bu platformlar için, ürün bazında yerli çözümler sağlamayı hedefliyor.

 

Türkiye’nin İlk Yerli Lityum-İyon Pil Üretimi Yakın

ASPİLSAN Enerji, Kayseri’de satın aldığı, yaklaşık 24.000 metrekarelik arazi üzerinde gerçekleştireceği yatırımla beraber, Türkiye’nin ilk lityum-iyon (Li-ion) pil üretimini gerçekleştirecek. Tesiste, pazarda en çok kullanılan 18650 ve türevleri olmak üzere, farklı silindirik li-ion pil hücrelerinin üretimi hedefleniyor.

Firma, yaklaşık 17.000 metrekarelik kapalı alana sahip olacak tesisin temelini bu yıl içinde atmayı ve 2021’de üretime geçmeyi hedefliyor. Teknolojinin seçimi ve değerlendirilmesi konusunda TÜBİTAK MAM ile iş birliği içinde olan firma, elektrot geliştirme konusundaki Ar-Ge faaliyetlerine de eş zamanlı bir şekilde hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye’nin ilk askeri uçak aküsü üreticisi ASPİLSAN Enerji, EASA sertifikalı ürünlerini sivil havacılık sektörünün kullanımına da sunuyor.

 

Başlangıç Kapasitesi: Yılda 2 Milyon Pil

Firma, yeni tesisinde ilk etapta, dünya genelinde üretilen bataryalarda en çok kullanılan 18650-26650 ve 20700-21700 ailesi gibi silindirik piller imal edilecek. Müteakip aşamalarda ise kese (pouch) ve prizmatik tipte, yeni nesil özel pillerin üretimine başlanacak. 2021 itibariyle seri üretime geçmesi planlanan tesiste, kritik savunma sistemlerinin yanı sıra enerji sektöründeki kritik ihtiyaçlardan olan EDS’ler ve sivil pazarda kullanılacak tüketici elektroniği ürünleri için de yerli ve milli piller üretilmesinin önü açılacak. Teknoloji yoğun şekilde üretim yapılacak olan tesisin başlangıç kapasitesi, yılda yaklaşık 2 milyon pil hücresi olacak. Pazarın talebine göre, bu kapasite artırılabilecek. Bir örnekle açıklamak gerekirse Amerikan TESLA firmasının ürettiği, her biri 85 kWh güce sahip Model S elektrikli araçlarında, benzer pillerden yaklaşık 7.000 adet kullanılıyor.

Hem savunma sanayisinin hem de sivil sektörün yerli pile duyduğu ihtiyaç, bu yatırımı daha özel hale getiriyor. Ayrıca Türkiye’de pil üretimi, yeni iş kolları ve istihdam alanları da yaratacak. ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Türkiye’nin kendi pilini üretecek kabiliyete kavuşmasının önemini şu sözleri ile vurguluyor: “Öncelikle pilin, hem askeri hem sivil sektörde ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden birisi olduğunu ve ihtiyacın tamamen ithalat yoluyla karşılandığını vurgulamak isterim. Bununla birlikte yerli pil üretimi, aslında düşünüldüğünden daha zor ve ciddi ele alınması gereken bir proje. Ülkemizde kurşun asit haricinde, 1990’lardan bu yana pil üretimi yapılmıyor. Kurşun asit bataryalar da çevre sorunları doğurduğu için kullanımları giderek azalıyor. Türkiye’nin 1980’lerde serbest pazar ekonomisine geçmesi, pil hammaddelerinin ithal ve pahalı olması ve Çin kaynaklı ucuz pillerin ithal edilmesi sebebiyle 1960 ile 1990 yılları arasında, Türkiye’deki pil üretimi tamamen durmuştu. Hâlen daha, ithal pillerin birbirine entegrasyonu ile batarya üretimi haricinde de elektrokimyasal üretim bulunmuyor.”

Özsoy, tüm zorluklara rağmen ASPİLSAN Enerji’nin elini taşın altına sokmaktan çekinmeyeceğini de vurguluyor: “Diğer bir husus da ülkemizin tedarik zinciri anlamında pil içeriğinde kullanılan hammaddelere ve diğer kritik alt bileşenlerine uzak olması. Ancak bütün bu faktörleri ele alarak bu yatırıma yoğunlaştık ve yaklaşık 4 senedir de ciddi çalışmalar yürüterek yatırımımızı hayata geçirecek seviyede bir olgunluk mertebesine ulaştık. Umuyoruz ki kısa bir süre içerisinde, bu alanda da ülke olarak dışa bağımlılığımız kalmayacak.”

ASPİLSAN Enerji; OMTAS, UMTAS, Stinger ve CİRİT füze sistemleri için de batarya üretiyor.

Yıllık Pil İthalatı: 65 Milyon Dolar

Türkiye, kurşun asit olanlar haricinde, batarya konusunda ithalatçı konumunda. Yıllık ithalatı ise ağırlık olarak 8 bin tonun; adet olarak ise 40 milyonun üzerinde.

Özsoy, bu rakamları şöyle yorumluyor: “Türkiye, sadece 2016 yılında, 65 milyon dolarını pil ithalatına ayırdı. Ülkemizde Li-ion pillerin üretilmesiyle tüm sektörler için dışa bağımlılığın ve cari açığın azalacağını; önemli bir ithalatın da ikamesinin sağlanmış olacağını öngörüyoruz. Yani yatırımımızı farklı yönleriyle ele alırsak hem ekonomik hem de stratejik bir niteliğe sahip olacağını ve ülkemize önemli getiriler sağlayacağını değerlendirmekteyiz.”

 

3 Farklı Ar-Ge Merkezi

Misyonu gereği, yerli ve milli üretime gereken önemi veren ASPİLSAN Enerji, pil ve batarya teknolojileri, EDS’ler, deniz platform bataryaları ve yakıt hücreleri konusunda; Kayseri, Ankara ve İstanbul’daki 3 ayrı Ar-Ge merkezinde, birçok yerlileştirme çalışması yürütüyor. Firmanın bu çalışmaları, özellikle malzeme ve elektrokimya alanlarında ve çeşitli teknolojik olgunluk seviyelerinde devam ediyor.

Türkiye’nin ilk ve tek uçak ve helikopter akü üreticisi ASPİLSAN Enerji; son 5 yılda yakaladığı hızlı büyüme ivmesi ve havacılık alanında sahip olduğu EASA ve AS9100 gibi uluslararası sertifikalarla küresel bir tedarikçi hâline geldi.

Hedefte Sivil Sektör ve İhracat Var

2016 yılında şirket yapısını değiştirerek bir enerji firması haline dönüşen ASPİLSAN Enerji, bu değişiklik ile sadece askeri ihtiyaçlara değil, sivil sektörün de ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına misyon ve vizyonunu güncelledi. Firma, hedef ve politikalarını da ülkenin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak genişletti.

Bu sene içerisinde, Türk Silahlı Kuvvetleri için 300.000 civarında batarya üreten firma, bunların yüzde 95’inden fazlasını, doğrudan veya dolaylı olarak savunma sanayisine verdi. Firmanın üzerinde esas odaklandığı konu ise sivil sektöre de aynı yoğunlukta batarya üretmek. İhracat pazarında da yoğun çalışmalar yürüten firmanın bir başka hedefi de cirosundaki ihracat oranını, yüzde 25 seviyesine çıkarmak.

ASPİLSAN Enerji, ev kullanıcıları için küçük çaplı enerji depolama sistemleri geliştirmeyi hedefliyor.

 

Geleceğin Teknolojisi EDS’ler

Özsoy, bir yandan savunma sanayisi için stratejik bir malzeme olan batarya ve uçak aküleri imal ederken diğer yandan da Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı olan EDS’leri üreten ASPİLSAN Enerji’nin, bu alandaki tek yerli ve milli şirket konumunda olduğunun altını çiziyor.

EDS’ler, temel olarak elektriğin depolanmasına olanak veren, büyük ölçekli bataryalar. EDS’lerin önemi ise yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı arttıkça, kendisini daha çok belli ediyor. Meteorolojik olaylar, güneşin gökyüzündeki konumu gibi sebeplerden dolayı, bu kaynakların gün içerisindeki üretim miktarları, dalgalanma gösterebiliyor. EDS’ler ise üretimin yüksek olduğu anlarda fazla üretilen elektriği depoluyor; üretimin düştüğü zamanlarda ise bu elektriği kullanıcıya sunuyor.

Firma, klasik akü üreticilerinin ürettiği kurşun asit temelli bataryaların dışında kalan; uçak ve raylı sistem aküleri gibi ihtiyaç duyulan farklı aküleri de üretiyor.

 6,379 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

2 yorum

Türkiye' nin Elektrikli Otomobili "TOGG" - herkesim.net 15 Ocak 2020 - 8:24 pm

[…] henüz gelişmiş pil üretimi olmasa da; bu konu hakkında ASPİLSAN firması, 2021 yılı için Kayseri’ de Lityum İyon pil üretimini geçtiğimiz aylarda üreteceğini […]

TOGG Türkiye' nin Elektrikli Otomobili - herkesim.net 16 Ocak 2020 - 4:39 pm

[…] henüz gelişmiş pil üretimi olmasa da; bu konu hakkında ASPİLSAN firması, 2021 yılı için Kayseri’ de Lityum İyon pil üretimini geçtiğimiz aylarda üreteceğini […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.