Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN Enerji’nin Yeni Fabrikası Yeşil Enerji ile Çalışacak

ASPİLSAN Enerji’nin Yeni Fabrikası Yeşil Enerji ile Çalışacak

ASPİLSAN Enerji’nin silindirik lityum iyon pil fabrikası.

ASPİLSAN Enerji, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde yayınladığı basın bülteniyle, temiz enerji için yaptığı çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Avrupa Birliği’nin (AB) koyduğu hedefler dikkat çekerek şunları söyledi: “AB’nin kilometre taşı hedefleri arasında, sanayi ve enerji firmalarının da dahil edilerek karbon salınımının 2030 yılında yüzde 55 seviyesine çekilmesi, 2050 yılında ise sıfır-karbon ekonomiye geçmek yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji olarak bu kapsamda biz de 2050 yılı karbonsuz iklim hedefleri konusunda taahhüt veren Avrupa’daki firma, üniversite, araştırma enstitülerinin bulunduğu European Clean Hydrogen Alliance’in üyesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

ASPİLSAN Enerji bu kapsamda çok yakında seri üretime geçmesi planlanan silindirik lityum iyon pil fabrikasının çatısına güneş enerjisi santrali kuruyor. Çatı üzerine kurulacak olan santralin toplam kapasitesi 1 MW olacak. Yıllık ortalama 1712 MWh üretim yapması planlanan proje ile 842 ton karbon salınımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Böylece fabrikanın elektrik tüketiminin 8’de 1’i güneş enerjisinden sağlanacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.