Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN, Yeşil Hidrojen için 2 kW’lık Yerli PEM Elektrolizörü Geliştirecek

ASPİLSAN, Yeşil Hidrojen için 2 kW’lık Yerli PEM Elektrolizörü Geliştirecek

ASPİLSAN Enerji ve XGEN Enerji’nin “İnovatif Küçük Ölçekli Rüzgâr Türbini ile Enerjilendirilmiş Yeşil Hidrojen Üretimi” başlıklı projesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yeşil ve Mavi Dönüşüm Programı kapsamında desteklenecek. Gelişme, ASPİLSAN Enerji tarafından 1 Eylül’de yayınlanan basın bülteni ile duyuruldu.

18 ay sürecek proje kapsamında ASPİLSAN Enerji’nin geliştireceği 2 kW’lık yerli PEM elektrolizör ve XGEN Enerji’nin geliştireceği yerli düşey eksenli rüzgâr türbini, İzmir’de bir kampüs arazisine kurulacak ve burada yüksek saflıkta (yüzde 99,999) yeşil hidrojen elde edilecek. Basın bülteninde, ASPİLSAN Enerji tarafından sağlanacak2 kW’lık PEM elektrolizörün, Türkiye’de, henüz ticari ölçekte üretilmediği vurgulandı.

Elde edilen hidrojenin “yeşil” hidrojen olarak sınıflandırılabilmesi için elektrolizörün enerji girdisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması gerekiyor. XGEN Enerji tarafından geliştirilen ve güneş panelleriyle de desteklenen yerli düşey eksenli rüzgar türbini (WIND-ER) sistemi, bu enerji kaynağını sağlayacak. WIND-ER rüzgâr türbinlerinin sessiz çalışması ve şehir içinde kullanılabilmesi sayesinde, ortaya konana sistem, şehirlerin enerji ihtiyacına da cevap olabilecek.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, konuyla ilgili açıklamada, proje sayesinde, ASPİLSAN Enerji ve XGEN Enerji tarafından geliştirilen stratejik teknolojilerin birbirleriyle uyumlu hale getirileceğini belirtti. Projeyle birlikte her firmadaki milli bilgi birikiminin artırılmasının ve yaygınlaştırılmasının; aynı zamanda bu alanda nitelikli personel yetiştirilmesinin de hedeflendiğini vurguladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.