Ana Sayfa Haberler ASPİLSAN’ın Gelenekselleşen Çalıştayı, Pil ve Enerji Teknolojileri Ekosistemini, 3’üncü Kez Buluşturdu

ASPİLSAN’ın Gelenekselleşen Çalıştayı, Pil ve Enerji Teknolojileri Ekosistemini, 3’üncü Kez Buluşturdu

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

ASPİLSAN’ın düzenlediği 3’üncü Pil Teknolojileri ve Enerji Sistemleri Çalıştayı, 21 Aralık’ta, Kayseri’de gerçekleştirildi.

Çalıştayda; büyük ölçekli sabit enerji depolama sistemleri ile havacılık ve raylı sistemlerde kullanılan akü sistemleri alanında, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler ele alındı. Pil teknolojilerindeki son gelişmelerin de incelendiği çalıştayda, yakıt pilleri, lityum tabanlı piller ve elektrikli araç bataryaları masaya yatırıldı. Çalıştay, bu konuların paydaşları olan; kamu kuruluşları, üniversiteler, firmalar ve kullanıcıdan oluşan ekosistemi bir araya getirdi.

Açılış konuşmalarını ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük’ün yaptığı çalıştayda, toplam 4 farklı panel düzenlendi. Gerçekleştirilen paneller ve moderatörleri şunlar oldu:

  • Pil Teknolojilerindeki Son Gelişmeler – Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya,
  • Havacılıkta Kullanılan Batarya Sistemleri – Savunma Sanayii Başkanlığında Sözleşmeli Uzman olarak görev yapan Ali Karahan Dinçer,
  • Raylı Sistemlerde Kullanılan Bataryalar – ASELSAN’da Kıdemli Tasarım Lideri olarak görev yapan Mustafa Can Altungüneş,
  • Büyük Ölçekli Sabit Enerji Depolama Sistemleri – TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdülkadir BALIKÇI.

Basına açık olarak gerçekleştirilen çalıştayda, Savunma Sanayii Başkanlığı, TÜBİTAK MAM, ASELSAN, ASPİLSAN Enerji, BATKON A.Ş., BOZANKAYA A.Ş., Kayseri Ulaşım A.Ş., Mutlu Akü ve TUSAŞ gibi kurum ve kuruluşların yanı sıra, Bilkent, Erciyes, Koç ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden konuşmacılar, toplamda 12 sunum yaptılar. Etkinlik, geçtiğimiz yıl olduğu gibi uzun soluklu soru-cevap bölümleri ile de daha geniş bir kitlenin, fikirlerini paylaşabileceği bir ortam yarattı.

 1,104 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.