Ana Sayfa Manşet Keskin Nişancı Tüfeklerinden Piyade Tüfeklerine, Bomba Atarlardan Av Tüfeklerine, Alanının En İyi Çözümleri Ata Arms’dan

Keskin Nişancı Tüfeklerinden Piyade Tüfeklerine, Bomba Atarlardan Av Tüfeklerine, Alanının En İyi Çözümleri Ata Arms’dan

Türkiye’nin lider silah üreticisi ve ihracatçısı konumunda bulunan Ata Arms, son yıllarda faaliyet gösterdiği savunma sanayisinde de adından söz ettiriyor. Dünyanın farklı bölgelerinde savunma fuarlarına katılım sağlayan ve Multi Kalibre Keskin Nişancı Tüfeği üretme teknolojisine sahip sayılı firma arasında yer alan Ata Arms; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı sözleşme kapsamında, BA 40 Bomba Atar teslimatlarına başladı ve 2020 yılı sonuna kadar sevkiyatları tamamlamayı hedefliyor.

40×46 mm kalibreye sahip BA 40 bomba atar, kendi dipçiği ile ayrı bir silah olarak kullanılabilmesinin yanında tüfek altına monte edilerek de kullanılabilme özelliğine sahip. Namlu altında Pikatini ray bulunan tüm tüfeklerle kullanıma uygun olarak tasarlanan ve Milli Piyade Tüfeği MPT-76 ve MPT-55 ile de kullanıma uygun olan BA 40; patenti Ata Arms’a ait olan, çift taraftan dolum (sağ/sol) özelliği ile öne çıkıyor. Dipçiksiz olarak 1,3 kg ağırlığında olan BA 40’ın namlu uzunluğu ise 240 mm.

Ata Arms’ın savunma sanayisine yönelik geliştirdiği bir diğer ürün olan ASR Multi Kalibre Keskin Nişancı Tüfeği; .308 Winchester, .300 Winchester Magnum, .338 Lapua Magnum ve 6.5 Creedmoor kalibreleri ile kullanılabiliyor. ASR, namlu ve şarjör sistemine uygun adaptörler sayesinde, çok hızlı bir şekilde farklı bir kalibreye adapte edilerek kullanıma hazır hale gelebiliyor. 10 mermilik şarjör kapasitesine sahip ASR, ayrıca dâhili monopod ve iki kademeli tetik grubu özelliği ile kullanım kolaylığı sağlıyor. ASR’nin ağırlığı ise ayarlandığı kalibreye göre, 6 kilogram ila 6,2 kilogram arasında değişiyor. Ata Arms, ASR Multi Kalibre Keskin Nişancı Tüfeği ile dünyada değişken namlulu keskin nişancı tüfeği üreticisi olan birkaç firma arasına girmeyi başardı.

BA40 teslimat öncesi dikey yağmurlama testinden geçiyor.

Bir diğer ürün olan ALR Keskin Nişancı Tüfeği ise ergonomik yapısı ve alüminyum gövdesi ile kolay taşınabilir bir ürün olarak ön plana çıkıyor. Ayarlanabilir yanaklık ve ayarlanabilir dipçik tabanı ile kişiselleştirilmiş bir kullanım sağlamak için tasarlanan ALR, 5 mermi kapasiteli çift sıralı şarjörle kullanılıyor. .308 Winchester, .243 Winchester ve 6.5 Creedmoor kalibre seçeneklerine sahip olan ALR’nin ağırlığı ise 4,08 kilogram.

Sırada Piyade Tüfeği ve Tabanca Var

Milli Piyade Tüfeği MPT’nin ilk üretim aşamasında, tüfeğin ana parçalarının üretimini yapan Ata Arms’ın 2021 Ar-Ge faaliyetleri arasında, kendi 5,56 kalibre Piyade Tüfeği ve 9 mm tabanca projeleri de bulunuyor.

ASR Multi Kalibre Keskin Nişancı Tüfeği; .308 Winchester, .300 Winchester Magnum, .338 Lapua Magnum ve 6.5 Creedmoor kalibreleri ile kullanılabiliyor.

Ata Arms, yurt içinde; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı gibi kurumlara yönelik üretimlerini sürdürmesinin yanı sıra Gürcistan, Bahreyn, Kazakistan ve Mısır gibi ülkelerin de tedarikçileri arasında. Ata Arms’ın; 12 Kalibre Etro Pompalı Tüfek serisi, 12 Kalibre Neo Yarı Otomatik Taktik ve 12 Kalibre CY Tam Otomatik Taktik tüfek gibi ürünleri, uzun yıllardır, Türkiye dâhil birçok ülkenin kolluk kuvvetlerinin envanterinde yer alıyor.

1942 yılında Kayseri’de dünyaya gelen ve 1955 yılında sektöre adımını atan Celal Yollu’nun temellerini attığı ve Türkiye’nin ilk tek kırma, çift kırma süper poze ve yarı otomatik ürünlerini üreterek dikkat çeken Ata Arms, günümüzde; 10.500 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisi, 350’yi aşkın personeli ve yılda 100.000 tüfek üretim kapasitesi ile dünyanın 70 ülkesine ihracat gerçekleştiriyor ve küresel pazarda, her geçen gün pazar payını daha da arttırıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.