Ana Sayfa Manşet ATA Savunma’dan Sınır Bekçileri için Uzun Menzilli ve Hassas Ateş Gücü

ATA Savunma’dan Sınır Bekçileri için Uzun Menzilli ve Hassas Ateş Gücü

ATA Savunma standını ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, BA40 bombaatarı inceledi.

Hafif silahlar konusunda güvenlik güçlerine ve silahlı kuvvetlere yönelik geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ATA Savunma, MRBS’21’de, ALR FS ve ASR tipi keskin nişancı tüfeklerini tanıttı. Firma ayrıca, ziyaretçilerine, BA40 bombaatarın, yasa dışı göçle mücadele kapsamında nasıl kullanılabileceğini anlattı.

ALR FS keskin nişancı tüfeği.

ALR FS ve ASR keskin nişancı tüfekleri; ayarlanabilir yanaklıkları ve dipçikleriyle kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Silahların ön gövde altında yer alan ve çatal ayak takılabilen aksesuar rayıyla dipçik altında yer alan monopod (tek ayak) takılabilen rayı, silahların ergonomisini bir üst seviyeye taşıyor. Gövde üstünde yer alan aksesuar raylarına ise keskin nişancı dürbünlerinin yanı sıra gece görüş dürbünleri ve termal kameralar gibi eklentiler takılabiliyor. Her iki keskin nişancı tüfeğiyle de 2 bin metrenin üzerindeki menzillere kadar isabetli atışlar yapılabiliyor. Bu silahlardan Türkiye’nin ilk çok kalibreli keskin nişancı tüfeği olduğu ifade edilen ASR, namlu gibi çeşitli parçaları değiştirildikten sonra; 6,5 Creedmoor, .300 Winchester Magnum, .308 Winchester ve .338 Lapua Magnum olmak üzere 4 farklı fişek tipini ateşleyebiliyor. Silah üzerindeki bu değişiklikler, kullanıcı tarafından, sahada 1 dakikanın altında yapılabiliyor. BA40 bombaatar ise dipçik eklentisiyle hem tek başına kullanılabiliyor hem de aralarında MPT-76 ve MPT-55’in de yer aldığı, dünyadaki pek çok farklı piyade tüfeğinin altına takılabiliyor.

ASR keskin nişancı tüfeği.

ATA Savunma Satış ve Pazarlama Müdürü Yağızhan Yollu, bu silahların sınır güvenliği faaliyetleri ve yasa dışı göçle mücadelede kullanımı hakkında şunları söyledi: “2 bin metreden daha uzaktaki hedeflere karşı çok etkili şekilde kullanılabilen ALR FS ve ASR keskin nişancı tüfeklerimiz, sınır hatlarının uzak mesafelerden korunması amacıyla başarılı şekilde kullanılabilecek silahlar. Bunun yanında güvenlik güçleri, yasa dışı göçle mücadele gibi görevler sırasında, öldürücü olmayan silahlara ihtiyaç duyabiliyor. Hem standart 40 mm’lik bombalar hem de göz yaşartıcı gaz fişekleri gibi farklı tipte mühimmat kullanabilen BA40 bombaatarımız ise bu tip görevler için ideal bir silah.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.