Ana Sayfa Haberler ATAK FAZ-2, İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

ATAK FAZ-2, İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Gelişme, 13 Kasım’da, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından duyuruldu.

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuş testi, Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde yapıldı. Prof. Dr. Demir, gelişmeyi şu ifadelerle duyurdu: “ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz.”

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında, bugüne kadar TUSAŞ tarafından üretilen 53 adet T129 ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopter teslim edilecek.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin (ATAK-2) sözleşmesi ise Şubat 2019’da imzalanmıştı. TUSAŞ tarafından geliştirilecek ve T129 ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığında olacak Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin ilk uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

 1,413 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.