Ana Sayfa Haberler ATMACA, Elektronik Harp Testlerinden Tam Not Aldı

ATMACA, Elektronik Harp Testlerinden Tam Not Aldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 29 Eylül’de, Roketsan’ın Lalahan tesislerinde gerçekleşen basın toplantısında, ATMACA füzesinin Elektronik Harp (EH) testlerini başarıyla tamamladığını bildirdi. Testler kapsamında gerçekleştirilen atışta, harp başlığı bulunmayan bir füze kullanıldı ve bu füzenin, yoğun EH faaliyetinin olduğu ortamda göstereceği performans sınandı. Test senaryosuna göre füzeye karşı elektronik karıştırma uygulandı ve füzenin, küresel konumlama sistemi (KKS) desteği olmadan hedefine sadece dahili ataletsel seyrüsefer sisteminden aldığı konum bilgisi ile devam ettiği doğrulandı. Füzenin, çok uzak bir mesafeden ateşlenmiş olmasına rağmen, KKS desteği almadan, sadece dahili ataletsel seyrüsefer sistemiyle hedefe tam isabet sağlaması ile testin amacına ulaşıldı. Bilindiği üzere, KKS desteği olmayan ataletsel seyrüsefer sistemlerinin hata payları, seyir mesafesi uzadıkça artıyor.

Basın toplantısında, ATMACA füzesinin testlerine devam edileceği; planlanan son test atışının ise gerçek bir harp başlığı ile yapılacağı da bildirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.