Ana Sayfa Haberler Atmosferin Sınırını Geride Bırakan Roketsan’ın Hedefinde, Alçak Dünya Yörüngesi Var

Atmosferin Sınırını Geride Bırakan Roketsan’ın Hedefinde, Alçak Dünya Yörüngesi Var

Türkiye’nin, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Roketsan’ın liderliğinde, uzaya bağımsız erişim için yaptığı çalışmalarla ilgili ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Önce, 30 Ağustos’ta gerçekleştirilen Roketsan Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nin açılışında, sonrasında ise 29 Eylül’de, Roketsan’da gerçekleştirilen basın toplantısında, bu konudaki gelişmeler, kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye’nin uzaya bağımsız erişimini sağlayacak fırlatma sistemleri, SSB projeleri kapsamında, Roketsan ana yükleniciliğinde geliştiriliyor. Bu kapsamda, atmosferin sınırı kabul edilen 100 kilometreyi aşarak uzaya erişen ilk Türk sonda roketi, Roketsan tarafından 2017 yılında başarıyla test edildi. 29 Eylül’deki basın toplantısında, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından, bu sene içinde ikinci sonda roketinin denemesinin yapılacağı ve hedefin 135 km olduğu açıklandı. Bu denemeden sonra, Türkiye’nin uzay çalışmalarındaki en önemli kilometre taşı ise 400 km seviyesindeki alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek, yaklaşık 100 kg ağırlığındaki bir mikro uydu olacak.  Önümüzdeki dönemde ulaşılmak istenen bu hedef ile Türkiye, uzaya kendi uydusunu fırlatabilen sayılı ülkelerin arasında yer alacak. Türkiye’nin uzay çalışmaları, bu noktadan sonra da devam edecek. Bir sonraki adımda, yaklaşık 1 ila 1,5 ton ağırlığındaki uyduları yörüngeye yerleştirebilme yeteneğinin kazanılması amaçlanıyor. Bu çalışmalara paralel olarak, Türkiye’nin kendi uydu fırlatma üslerini kurması da planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.