Ana Sayfa Haberler ATO’nun Konferansında, Yüksek Teknolojili Yerli ve Milli Ürün Vurgusu

ATO’nun Konferansında, Yüksek Teknolojili Yerli ve Milli Ürün Vurgusu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen, Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim konferansı, 6 Şubat’ta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa;  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Veysel Yayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir,  Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş da katıldılar. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sanayiciler, teknokentler, ar-ge merkezleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de etkinliğin katılımcıları arasında yer aldılar.

Konferans, ATO Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Ticari İş Birliği Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci’nin açılış konuşmasıyla başladı. Pireci, Türkiye’nin içinde bulunduğu küresel ve bölgesel konjonktür düşünüldüğünde, her zamankinden çok daha fazla yerli ve milli projeler üretilmesi ve sürat bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Üretmeyen bir Türkiye kalkınamaz.” dedi.

 

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ise konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye, ekonomik performansı ile dünyada parmakla gösterilen bir ülke konumundadır. Ancak unutmayalım ki sürdürülebilir olmadığı sürece her başarı unutulmaya mahkûmdur. Bu yüzden, sürdürülebilirlik, şu aşamada Türkiye ekonomisinin en temel ihtiyacıdır. Büyüme sürecinin devam etmesi ve sürdürülebilir olması açısından önem arz eden unsurların başında, ileri teknoloji gelmektedir.” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Türkiye’nin imalat sanayi üretiminin, ağırlıklı olarak düşük ve orta düşük teknoloji gruplarından oluştuğuna dikkat çekti ve şunları ekledi: “Yükte hafif ama pahada ağır üretimi henüz başarabilmiş değiliz. Ancak hükümetimiz bu konuda Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde çok büyük adımlar attı. Yerlileştirme Yürütme Kurulu oluşturulmasına dair genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı. Amaç, yurt içi sanayinin uluslararası pazarlara entegre olarak değiştirilmesi, ileri teknoloji ürünlerin, sanayi ve ihracattaki payının arttırılması. Yerlileştirme Yürütme Kurulu, sanayimizin ithalat bağımlılığını azaltacak ve rekabet gücünü artıracak programların hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalar yapacak.”

Daha sonra kürsüye gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, sanayide üretilen ürün çeşitliliği bakımından Avrupa’da 7’nci sırada yer almaktadır. Toplam 2.982 çeşit sanayi ürünü üretiyoruz.” şekilde konuştu. Hisarcıklıoğlu, 2015 yılında toplam 956 milyar lira olan sanayi ürünlerinin mali değerinin, 2016 yılında, 1 trilyon lirayı geçtiğini bildirdi. Teknolojik yapının henüz istenilen noktada olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu ayrıca şunları ilave etti: “Sanayi üretimi içinde yüksek teknolojinin payı %3,3 iken, orta ve ileri teknoloji grubunun payı ise %25 civarındadır. Hedefimiz bir üst lige çıkmak ve yüksek teknolojiye geçmektir.”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da Ar-Ge ve inovasyon olmadan rekabetçi ürün üretilemeyeceğinin altını çizerek başladığı konuşmasında, patent, marka ve sınai haklar gibi soyut değerlerin, bir firmanın değerinin, 1980’lerde %20’sini oluştururken, bugün %80’ini oluşturduğuna dikkati çekti. Dünyada 10 triyon dolarlık bir değerin kamu alımları yoluyla harcandığını belirtti. “Kamu alımlarının önemli bir sanayi politikası olduğu çok net. Kamu olarak özel sektörümüze güveniyoruz.” şeklinde devam eden Altunyaldız, TBMM’nin yerli ve milli üretimi artırmak amacıyla gerçekleştirdiği düzenlemeleri anlattı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ise şunları dile getirdi: “Dünyada kamu alımları yerli sanayinin ve teknolojinin gelişmesine büyük katkı sağlayan bir sanayi politikası aracı olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla kamu alımlarını bir politika aracı olarak görmek, büyümeyle üretimin önemli bir paydaşı olarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca kamu alımları, ülkemizin araştırma, geliştirme ve yenilik çalışmalarına katkı sağlayan önemli bir politika aracıdır. Gelişmiş ülkeler, kamu alımları yoluyla, yerli üretimi ve teknolojiyi yoğun biçimde destekliyorlar.” dedi. Yerli ve milli üretim, sanayimiz için stratejik bir yaklaşım ve stratejik bir duruştur diyen Bakan Dr. Özlü, “Kamu alımlarını önemli bir kalkınma enstrümanı olarak görüyoruz. Bakanlık olarak teknoloji açığımızı kapatmak suretiyle cari açığımızın da kapanacağına inanıyoruz” diye konuştu. Hükümetin yerli ve milli üretimi bir kalkınma politikası olarak benimsediğini anlatan Bakan Dr. Özlü, 1 Temmuz 2017 tarihinde yasalaşan Üretim Reform Paketi’nde kamu alımları yoluyla yerli sanayinin sonuna kadar desteklenme kararı alındığını belirtti. 24 Ocak tarihinde yayımlanan genelge ile ileri teknoloji ürünlerinin ihracattaki payının arttırılması amacıyla Yerlileştirme Yürütme Kurulu’nun oluşturulduğunu söyleyen Bakan Dr. Özlü, “bu kurul ile sanayinin ithalata bağımlılığı azaltılacak ve rekabet gücümüzü arttıracak programlar hayata geçirilecektir.” dedi.

Konferansın açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen 4 adet oturum ile kamu alımları ile yerli ve milli üretim hamleleri masaya yatırıldı. Sırasıyla oturumların başlıkları ve moderatörleri şunlar oldu:

  • Yerli Üretim ve Sanayide Teknolojik Dönüşüm İçin, Kamu Alım Mekanizmaları – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Danışmanı Kemal Kaya
  • Enerji, Sağlık ve Ulaştırma Sektöründe Kamu Alımları – ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Ticari İş Birliği Özel İhtisas Komisyonu Üyesi Kemal Gazioğlu

  • Kamu Alımları Sanayici İçin Fırsat mı Tehdit mi? – OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın

  • Yerli ve Milli Üretim Hamlesi – TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu

 2,170 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.