Ana Sayfa Haberler Avrupa Savunma Ajansı, Ortak Projelerin Finansman Sorununa Çözüm Buldu

Avrupa Savunma Ajansı, Ortak Projelerin Finansman Sorununa Çözüm Buldu

MSI Dergisi’nin 188’inci sayısında yayımlanan Haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Birden çok ülkenin ortak yürüttüğü savunma projelerinde, her ortağın, üzerine düşen mali yükümlülükleri zamanında yerine getirmesi, her zaman mümkün olamayabiliyor. Ülkelerin sağlayacağı finansal katkı; bütçe kısıtlarına gidilmesi, bütçenin geç çıkması ya da ödeme öncelikleri gibi nedenlerle gecikebiliyor. Proje takvimindeki aksamalar nedeniyle ödeneğe ihtiyaç duyulan tarihlerin değişmesi, bu durumu daha da karmaşık hale getirebiliyor. Tüm projeleri, üyeleri tarafından ortak olarak gerçekleştirilen Avrupa Savunma Ajansı’nın (European Defence Agency / EDA) konuya getirdiği çözüm ise bu tür durumlarda kullanılabilecek ortak bir fonun yaratılması oldu. Ortak Finans Mekanizması (Cooperative Financial Mechanism / CFM) adı verilen yapının kurulması ile ilgili imzalar, 9 Aralık’ta, EDA ile Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank / EIB) arasında atıldı.

CFM kapsamında, iki türlü finansman seçeneği olacak. Bunlardan birincisi, EIB’nin, kriterlerinden geçen projeler için vereceği kredi olacak. Kredi ile ilgili ayrıntılar, her durum için ayrı ayrı belirlenecek. İkinci seçenek ise bir EDA üyesinin, başka bir EDA üyesine, EIB’deki hesaplar üzerinden kredi vermesi şeklinde olacak.

CFM ile ilgili görüşmeler, son 3 yıldır sürüyordu. İlk aşamada, bu mekanizmada; Belçika, Bulgaristan, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, İspanya, Macaristan, Litvanya, Portekiz ve Yunanistan yer alacak. Katılımın gönüllü olduğu mekanizmada yer alan EDA üyesi ülke sayısının, yakın zamanda artması bekleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.