Ana Sayfa Haberler AYESAŞ’tan, Yerli ve Yabancı Kullanıcılara Özel Çözümler

AYESAŞ’tan, Yerli ve Yabancı Kullanıcılara Özel Çözümler

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

AYESAŞ’ın IDEF standı, yerli ve yabancı kullanıcılara yönelik geliştirilen özel çözümlerle dikkat çekti. Bunlar arasında; IPMS (Integrated Platform Management System / Entegre Platform Yönetim Sistemi), HTAWS (Helicopter Terrain Awareness and Warning System / Helikopter Arazi Farkındalık ve Uyarı Sistemi) ve Yeni Nesil Operatör Konsolu öne çıktı. Firmanın özgün olarak geliştirme çalışmalarını yürüttüğü savaş uçağı kokpit ekranı ise fuarın sürprizlerinden biri oldu.

Yeni Nesil Operatör Konsolu’nun tanıtımı kapsamında, bir suüstü platformunun canlandırılması için sanal gerçeklik uygulamalarından da yararlanan AYESAŞ, sistemi, yabancı heyetlere de tanıttı.

 

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’da kullanılacak IPMS, Navantia’nın bu sınıf gemiler için geliştirdiği sistemin, bu proje için uyarlanmış sürümü olacak. 2018 yılının Haziran ayında Navantia ile AYESAŞ arasında imzalanan sözleşme uyarınca, AYESAŞ; IPMS konsollarının tasarımını, malzeme tedarikini ve üretiminin gerçekleştirecek. Toplam 17 adet konsol üretecek olan AYESAŞ, insan-makina arayüzünün ve kullanım kılavuzlarının adaptasyonunu da üstlendi. AYESAŞ ayrıca, IPMS’ye ömür devir boyunca destek verecek kabiliyeti de kazanacak. Navantia ile AYESAŞ arasında imzalanan sözleşme uyarınca, AYESAŞ, Türkiye ve Türkiye’nin yakın ilişkide olduğu coğrafyada, IPMS konusundaki adres olacak. Fuarda bilgi aldığımız AYESAŞ yetkilileri, Navantia’nın, uluslararası pazarlama faaliyetlerinde, AYESAŞ’ın bu kabiliyetinin de tanıtıldığını belirttiler. İki firma arasındaki bu iş birliği, IPMS ve Navantia’nın Türkiye’ye önerdiği simülasyon çözümünün, AYESAŞ standında sergilenmesinde de kendini gösterdi.

Uluslararası arenada da pazarlanan IPMS çözümü, AYESAŞ standında sergilendi.

 

HTAWS, helikopterlerin kaza riskini azaltan, etkin bir çözüm olarak tanıtıldı.

 

HTAWS, helikopterlerin kaza riskini azaltan, etkin bir çözüm olarak tanıtıldı. AYESAŞ, sistemin şu avantajlarını ön plana çıkarttı:

  • Tamamen özelleştirilebilir yazılım,
  • RTCA DO-309 uyumluluğu,
  • 4 DO-309 uyarısı/ikazına ek olarak 6 uyarı/ikaz,
  • ARINC 653 uyumlu ortamlara entegre edilebilir,
  • Kullanılan harita ve görüntüleme katmanından bağımsız,
  • DO-178B Emniyet Seviyesi C seviyesinde sertifiye edilebilir.

Yeni Nesil Operatör Konsolu ise sanal gerçeklik uygulaması ile yerli ve yabancı katılımcıların birebir deneyimledikleri bir çözüm olarak sergilendi.

AYESAŞ’ın, muharip uçaklarda kullanılabilecek, kokpiti kaplayan, dokunmatik özgün ekran çözümü.

 1,165 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.